Zamknij

Atak zimy w Polsce. Synoptyk IMGW: we wtorek pogoda się poprawi

09.02.2021 08:05
Atak zimy w Polsce
fot. PAP

Pogoda we wtorek zdecydowanie się poprawi, nie będzie już tak intensywnie padało, a na północnym wschodzie, gdzie opady nadal będą obserwowane, w ciągu dnia spadnie do ok. 5 cm śniegu - powiedział rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Atak zimy w Polsce. W poniedziałek przez Polskę przeszła fala śnieżyc i zamieci, a temperatura spadła miejscami do minus 17 stopni Celsjusza. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pogodowe - nawet te najwyższe - 3 stopnia. W wielu polskich miastach doszło do paraliżu komunikacyjnego, m.in. korków samochodowych oraz opóźnień w rozkładzie jazdy transportu publicznego. 

Pogoda jednak nadal jest i będzie dynamiczna. Dowodem tego jest prognoza, o której mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. Jego zdaniem, we wtorek pogoda powinna ulec poprawie, jeśli chodzi o intensywność zjawisk atmosferycznych. 

Atak zimy w Polsce. IMGW prognozuje: we wtorek pogoda się poprawi

- Wtorek to zdecydowana poprawa pogody jeżeli chodzi o opad śniegu, o zawieje i zamiecie śnieżne oraz o jego intensywność. Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie - o umiarkowanym natężeniu - i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok. 5 cm - poinformował, dodając, że temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od -10 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, ok. -6 w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany w porywach do 60 km/h, natomiast w górach zdecydowanie silniejszy - w porywach do 100 km/h i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

"Jeżeli chodzi o opady śniegu w Warszawie i w centrum, to we wtorek można powiedzieć, że będą to już dosłownie resztki śniegu" - ocenił Walijewski. Dodał, że śnieg w tych miejscach będzie już jedynie prószył. W ciągu dnia W warszawie może spaść go jedynie ok. 1 cm.

W kolejnych dniach śnieg nadal będzie obserwowany, ale nie będzie on aż tak intensywny. W środę trochę więcej śniegu spadnie w górach, natomiast od czwartku ponownie opady śniegu będą dość intensywne

Grzegorz Walijewski, synpotyk IMGW-PIB

Dodał, że najwięcej śniegu spadnie w Polsce południowej, południowo-wschodniej oraz częściowo w centralnej. - Ta biała zima będzie jeszcze jak najbardziej biała, natomiast jeśli chodzi o mróz to tutaj bez zmian. On nadal będzie - zaznaczył Walijewski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zaznaczył, że w nocy najchłodniej będzie w północno-wchodniej części kraju. - Suwalszczyzna, Białystok - tam nawet do -20 st. C, centrum od -10 do -15 st. C i na południu - tez dość chłodno - z czego im bliżej weekendu, tym ten chłód będzie bardziej odczuwalny w całym kraju - dodał. Jedynie nad morzem i na krańcach południowych będzie nieco cieplej. Mroźno będzie również w ciągu dnia - początkowo od -13, -14 st. C - a następnie nieco cieplej.

RadioZET.pl/PAP

C