Zamknij

Góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Jest cztery razy większa od Nowego Jorku

20.05.2021 10:12
Największa góra lodowa
fot. ESA EarthObservation

Największa góra lodowa na świecie dryfuje po Morzu Weddela - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Góra jest cztery razy większa niż miasto Nowy Jork. Ochrzczona mianem A-76, odłamała się od lodowca szelfowego Ronne. 

Gigantyczna góra lodowa została wychwycona przez satelitę Sentinel-1 - przekazała na swojej stronie internetowej ESA. Jako pierwsza odkryła ją brytyjska agencja rządowa British Antarctic Survey. Zdjęcie ESA dopiero potwierdziło tę informację.

Obiekt ma 4320 km kw. powierzchni, jest długi na 175 km i szeroki na 25 km. Dla porównania, powierzchnia Nowego Jorku wynosi 1213 km kw. zaś Majorki 3640 km kw. To czyni A-76 największą istniejącą górą lodową na świecie - przewyższa pod tym względem A-23A, która również dryfuje po Morzu Weddela i ma 3380 km kw. powierzchni.

Lodowiec szelfowy Ronne, który znajduje się na Półwyspie Antarktycznym, jest jedną z największych pływających płyt lodowych. Naukowcy wskazują, że niektóre lodowce szelfowe na Półwyspie Antarktycznym uległy w ostatnich latach gwałtownej dezintegracji, co może mieć związek ze zmianami klimatycznymi.

RadioZET.pl/PAP