IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Żółte alerty dla 13 województw

13.03.2020 11:41
IMGW wiatr
fot. Pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Da się we znaki niemal w całej Polsce – żółte alerty obowiązują w 13 województwach. Uważajmy też na fale wezbraniowe na Bałtyku i w rejonie ujście Wisły do morza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

IMGW ostrzega przed kolejnym dniem z silnymi porywami wiatru.Wietrznie nie będzie jedynie na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w województwie opolskim.

O ostrożność apeluje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wskutek wczorajszych wichur na wybrzeżu zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych. Pierwszy ze stopni ostrzeżeń to najniższy w trzystopniowej skali. Należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Wiatr w porywach osiągnie prędkość 80 km/godz. Ostrzeżenia obowiązują od wczesnego popołudnia (na północy i w centrum) do godzin porannych w sobotę, 14 marca (Podkarpacie).

Uwaga na fale wezbraniowe. Ostrzeżenia nad morzem i rejonu Żuław Wiślanych

IMGW wydał też ostrzeżenia 2. Stopnia przed falą wezbraniową na Bałtyku i przy ujściu Wisły do morza. Prawdopodobieństwo zjawiska szacowane jest od 80 do 90 procent.

W związku z prognozowanym silnym wiatrem z kierunku północnego do północno-zachodniego na Żuławach i na Zalewie Wiślanym przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej

- informuje IMGW.

RadioZET.pl/Pogodynka.pl