Zamknij

Nawałnice i ulewy nad Polską. Auto porwane przez wodę, wylądowało pod mostem

30.06.2020 00:02
Małopolska
fot. Facebook/Powiat Krakowski 112

Ponad 300 razy interweniowała małopolska straż w związku z ulewami, które w poniedziałek przechodzą nad województwem. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, podtopień i powalonych drzew. Najwięcej było ich w powiecie krakowskim. W jednej z miejscowości woda porwała samochód, który ostatecznie znalazł się pod mostem. 

Dyżurny małopolskiej straży pożarnej przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w związku z ulewami interweniowano 335 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim, ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim.

Nawałnice w Małopolsce. Samochód porwany przez wodę

Na profilu "Powiat Krakowski 112" pojawiły się zdjęcia samochodu, który został porwany przez wodę i ostatecznie wylądował pod mostem. "Przez miejscowości Sułoszowa i Ojców przechodzi duża fala kulminacyjna, zalane są posesje, jedno z aut osobowych zostało porwane przez wodę. Na miejscu działają służby" - czytamy w poście. 

W województwie odnotowano głównie typowe skutki ulewnych deszczy - zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, w której dachy uszkodził grad.

Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany. Obecnie strażacy wciąż prowadzą szereg interwencji. Choć zgłoszeń jest sporo, nie napływają one już tak intensywnie jak w ciągu dnia - najwięcej z nich odnotowano ok. godz. 13.00. Przypomnijmy, że w Małopolsce obowiązuje wydane przez IMGW ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia.

Ulewa w Warszawie. Podtopione ulice, zamknięta stacja metra

Przypomnijmy, że silna ulewa przeszła również w poniedziałek nad Warszawą. Stołeczni strażacy otrzymali ponad 700 zgłoszeń, pod wodą znalazły się m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie Torwaru, ul. Grójecka na wysokości ul. Racławickiej i Wisłostrada w kierunku Łomianek na wys. Spójni. Pod wodą był także Plac Trzech Krzyży. Przez jakiś czas zamknięta była także jedna ze stacji metra.  

RadioZET.pl/Facebook/Twitter