Zamknij

Upały w prawie całym kraju. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

29.07.2019 08:28
Upał
fot. Shutterstock

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał ostrzeżenie 2 stopnia przed upałami dla niemal całego kraju. Przewidywana temperatura maksymalna ma sięgać 30-33 stopni. Ostrzeżenia nie wydano jedynie dla północnej części woj. zachodniopomorskiego.

Jak informuje IMGW, alert drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie zagrożenia dla zdrowia i życia. Mogą występować niebezpieczne zjawiska, których skutki mogą powodować zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. IMGW apeluje o przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić — jeśli nie ma takiej potrzeby — z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Zobacz także

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu — przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy — należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

RadioZET.pl/PAP/IMGW