Zamknij

Pogoda długoterminowa. To jeszcze nie koniec. Będzie upalnie jak w piekarniku

23.06.2021 17:08
pogoda
fot. infoclimat.fr

Fala upałów w Polsce nie ustępuje. Temperatura wzrasta miejscami do niemal 34 stopni. Pogoda długoterminowa na lipiec 2021 wskazuje, że to nie koniec afrykańskich temperatur.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021 nieco się zmieniła. Upalna pogoda łatwo nie odpuści, a zapowiadane ochłodzenie tak prędko jednak nie przyjdzie – a przynajmniej nie będzie zbyt gwałtowne.

Jeszcze w środę obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla siedmiu województw na wschodzie Polski. Temperatura sięga tam 32 stopni Celsjusza. Chodzi o województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, mazowieckie oraz część województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzień wcześniej, we wtorek, najwyższą temperaturę, 33,6 stopni, zanotowano w Kozienicach w województwie mazowieckim. Przypomnijmy, że upałom towarzyszą wyładowania. Burze, ulewy i gradobicia spowodowały w ostatnim czasie poważne szkody m.in. we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Toruniu i Poznaniu, gdzie ulicami płynęły rzeki, woda sięgała dachów samochodów, runęła część dachu szkolnej hali sportowej, a miasta były kompletnie sparaliżowane.

Pierwsze pogody długoterminowe wskazywały, że po czerwcowej fali afrykańskich upałów do Polski napłynie nieco chłodniejsze powietrze i pogoda będzie stabilna, jak jednak wynika z najnowszych przewidywań, w lipcu również czekają nas kolejne upały i gwałtowne burze z gradem.

Pogoda długoterminowa. W lipcu dłuższe fale upałów

Według prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2021, na który powołuje się polski serwis pogodowy FaniPogody.pl, na przeważającym obszarze kraju temperatura może utrzymywać się powyżej normy wieloletniej. Gorąco będzie zwłaszcza na południu i w centrum Polski. „Nie zabraknie dni upalnych z temperaturą przez wiele dni powyżej 30 stopni Celsjusza. Fale upałów w lipcu mogą być dłuższe niż w czerwcu” – czytamy na FaniPogody.pl.

Lipiec ma być według synoptyków suchy, ale zdarzać się będą gwałtowne burze. Wówczas towarzyszyć im będą kolejne ulewy i gradobicia, które mogą wyrządzić poważne szkody.

Przypomnijmy, że pogody długoterminowe charakteryzują się niższą sprawdzalnością, mają charakter orientacyjny i mogą jeszcze ulec zmianom.

RadioZET.pl/IMGW/FaniPogody.pl