Zamknij

Nadchodzi duża zmiana w pogodzie. Chłód idzie na Polskę

25.07.2021 15:26
Pogoda długoterminowa na sierpień
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/FaniPogody.pl

Pogoda długoterminowa na sierpień zapowiada ochłodzenie. Prognozowana jest przeważnie ujemna anomalia, bądź temperatura w normie w zależności od przyjętego modelu. 

Pogoda długoterminowa na sierpień uległa zmianie. Synoptycy jeszcze w połowie lipca przewidywali, że kolejny miesiąc będzie upalny. Natomiast według prognozy zamieszczonej na portalu FaniPogody.pl, nadchodzący miesiąc może przynieść ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa. W sierpniu jednak ochłodzenie? "Ujemna anomalia"

„Prognozy na początek sierpnia mogą rozczarowywać. Prognozowana jest przeważnie ujemna anomalia, bądź temperatura w normie. Najcieplej w tym okresie może być na wschodzie” - pisze autor prognozy. Według portalu FaniPogody.pl na przeważającym obszarze Polski średnia temperatura ma być w normie klimatologicznej. Najcieplej będzie na wschodzie, a także częściowo w centrum i na północy.

Portal zwraca uwagę na niepokojącą prognozę średniej anomalii tygodniowej od 2 sierpnia do 9 sierpnia obliczonej na podstawie modelu ECMWF. „Widzimy odchylenie temperatury znacznie poniżej normy klimatologicznej. Jednak czy tak się stanie, okaże się w najbliższych dniach, gdy modele zostaną zasilone nowymi danymi brzegowymi i pojawią się nowe prognozy” - czytamy na portalu FaniPogody.pl.

Prognoza temperatury od 2.08.2021 do 9.08.2021
fot. fanipogody.pl
Średnia temperatura od 9.08.2021 do 16.08.2021 wg. modelu ECMWF
fot. Fanipogody.pl

Sytuacja nie poprawi się także w następnym tygodniu. Ten sam model przewiduje, że istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia chłodnego okresu synoptycznego z niewielkimi epizodami gorąca i upałów. Taka pogoda ma się utrzymać do 16 sierpnia. Portal zaznacza, że niekorzystna prognoza może się jednak zmienić.

Według amerykańskich modeli GEFS i CFS będzie nieco cieplej. Portal wskazuje, że według tych prognoz najchłodniej będzie na zachodzie, a najcieplej w centrum, na południu i wschodzie.

Średnia anomalia od 5.08.2021 do 12.08.2021
fot. fanipogody.pl
Prognoza anomalii temperatury w okresie od 12.08.2021 do 19.08.2021
fot. fanipogody.pl

„Tam też może być najwięcej dni upalnych i gorących. Różnice w prognozach wynikają z innych założeń fizycznych, innych okresów referencyjnych, a także danych zasilających modele numeryczne” - zastrzegł autor prognozy i dodał, że długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Zobacz także

RadioZET.pl/FaniPogody.pl