Zamknij

Pogoda na weekend: spadnie śnieg, będzie wiało. Ale temperatura wzrośnie

12.03.2021 17:08
Pogoda na weekend: spadnie śnieg, będzie wiało. Ale temperatura wzrośnie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Synoptycy przewidują, że w weekend na północy kraju i w obszarach podgórskich znów spadnie śnieg. W całym kraju dalej będzie utrzymywał się silny wiatr, a w niektórych miejscach wystąpią burze. IMGW podało, że w weekend miejscami pojawi się zmienne zachmurzenie, przez które w wielu regionach spadnie deszcz.

  • W weekend na północy i w obszarach podgórskich trzeba się spodziewać opadów śniegu i deszczu ze śniegiem
  • Pomimo tego, synoptycy z IMGW przewidują, że weekend będzie dość ciepły
  • W wielu miejscach wystąpią też wichury, które osiągną nawet do 80 km/h

Prognoza pogody IMGW zakłada, że przez cały weekend będzie dość ciepło. "Zwłaszcza w sobotę, kiedy to na południu temperatura powietrza wzrośnie do 12°C. Poza tym na ogół będzie to od 7°C do 11°C. Jedynie na północy będzie nieco chłodniej: od 4°C do 8°C” – zapowiedzieli synoptycy. W nocy temperatura w całym kraju będzie wynosiła niewiele powyżej 0°C, choć na wschodzie wystąpią przymrozki.

IMGW poinformowało, że zmiana pogody w całym kraju jest spowodowana niżem, który właśnie znalazł się nad Polską. - Jest głęboki i rozległy, a jego główny ośrodek znajduje się nad Morzem Norweskim. Z zachodu będzie napływało do kraju powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie rosnąć – podsumowali synoptycy Instytutu.

IMGW: silny wiatr i śnieg na północy

W województwie zachodniopomorskim i pomorskim w sobotę i niedzielę może spaść śnieg. Będzie też wiało: w pasie nadmorskim okresami od 35 km/h do 45 km/h, a w porywach w całym regionie do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Temperatura w dzień będzie dość wysoka: w Gdańsku i Koszalinie ma być 7°C, a Szczecinie 8°C. Śnieg może też spaść na Warmii, Mazurach i województwie podlaskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

Opadów trzeba się również spodziewać w rejonach podgórskich. "Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, możliwe burze. Powyżej 900 m n.p.m. będą także przelotne opady śniegu. Po południu od zachodu regionu zanik opadów i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 8°C, na Podhalu około 4°C, wysoko w Beskidach -1°C do 2°C, na szczytach Tatr około -5°C." - czytamy w prognozie IMGW.

Polska przez weekend pozostanie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Morza Norweskiego. Z zachodu na wschód przemieści się front atmosferyczny, a z południowego zachodu będzie napływało do nas dość ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie się wahać.

RadioZET.pl/PAP/IMGW