Zamknij

Pył znad Sahary znów dotrze nad Polskę. Wpłynie na jakość powietrza?

22.02.2021 12:06
Pył znad Sahary dotrze nad Polskę
fot. KONRAD K./SIPA/SIPA/East News – widok nieba w Lyonie, 6.02.2021

Nad Polską ponownie pojawią się chmury pyłów piaskowych z Sahary. Zjawisko zwane jest kalimą, będzie szczególnie widoczne na północy kraju, ale docelowo obejmie swym zasięgiem większość Polski.

Chmury pyłów piaskowych z afrykańskiej Sahary dotrą nad Polskę. Namiastkę zjawiska mogliśmy obserwować już dwa tygodnie temu, gdy w czasie śnieżnej i mroźnej zimy na południu Polski zaobserwowano pożółkły śnieg. Wędrówkę pyłów w ciągu najbliższych kilku dób przybliżył w sieci Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. 

Nad Afryką trwają burze piaskowe, wskutek których unoszony przez wiatr pył przenosi się, najczęściej w bezpośrednie sąsiedztwo Afryki. Zwykle uderza w Wyspy Kanaryjskie. Swoim zasięgiem obejmuje również Europę, przyczyniając się do niecodziennych widoków we Francji, Austrii, ale też Wielkiej Brytanii.

Chmura pyłów znad Sahary dotrze nad Polskę. Będzie efekt czerwonego nieba

"W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy podobne zjawiska, które miały znaczący wpływ na jakość powietrza w dotkniętych regionach. Wciąż nie jest jeszcze pewne, w jakim stopniu pył będzie widoczny gołym okiem. Kalima może powodować, że czerwony kolor nieba stanie się bardziej intensywny, widoczność będzie ograniczona, a na samochodach i szybach pojawią się plamy pyłu" - powiedział Mark Parrington.

Już dwa dni temu przed wędrującą chmurą pyłów znad Sahary ostrzegało również brytyjskie Met Office. „W ciągu najbliższych kilku dni możesz zauważyć osady kurzu na samochodach, ponadto kolorowe wschody i zachody słońca” – zapowiadało biuro.

Tak prezentuje się natomiast sceneria w Alpach we Francji, w rejonie najwyższego szczytu pasma Mont Blanc. We wczorajszych zdjęciach satelitarnych wędrówkę piaszczystych pyłów uwieczniła nawet agencja kosmiczna NASA.

RadioZET.pl/Onet.pl/Met Office Twitter