Obserwuj w Google News

Gwałtowna ulewa na południu Polski. Zalało ulice i sparaliżowało ruch

1 min. czytania
29.04.2020 23:09
Zareaguj Reakcja

IMGW wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w południowo-wschodniej Polsce. Ulewne deszcze przeszły przez kilka miast w województwie śląskim. Strażacy interweniowali tam około 100 razy. 

Dąbrowa Górnicza
fot. Myszkowscy Łowcy Burz

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku\

Alertem przed gwałtownymi burzami z gradem objęte były województwa: podkarpackie, małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie oraz południowe powiaty w woj. mazowieckim, łódzkim i opolskim.

Na wskazanym obszarze IMGW prognozowało wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do nawet 75 km/h. W niektórych miejscach miał też padać grad.

Historyczna susza przed nami. Warszawiacy będą musieli oszczędzać wodę

Dąbrowa Górnicza zalana. Ulewne deszcze na Śląsku 

Gwałtowne opady deszczu doprowadziły do zalań i podtopień piwnic, niżej położonych części budynków, posesji i dróg. Najbardziej dały się we znaki w Dąbrowie Górniczej, gdzie odnotowano do wieczora 24 interwencje, a także w Sosnowcu i Mysłowicach.

W Dąbrowie przez pewien czas nieprzejezdna była droga krajowa nr 94 z powodu niedrożnej studzienki pod wiaduktem. Po jej oczyszczeniu woda spłynęła.

Nagrania i zdjęcia zalanych ulic w województwie śląskim opublikowali w mediach społecznościowych Myszkowskich Łowców Burz: 

Jak podaje IMGW, na czwartek 30 kwietnia synoptycy prognozują deszczową aurę. Opady deszczu początkowo na wschodzie i południowym wschodzie, a po południu także na zachodzie. Po południu w górach i zachodniej części kraju miejscami także burze. Wysokość opadów w czasie burz przeważnie od 5 mm do 10 mm, w górach do 15 mm.

RadioZET.pl/PAP