Upały w Europie zbierają śmiertelne żniwo. Nie żyją cztery osoby

28.06.2019 07:56
Upały w Europie zbierają śmiertelne żniwo. Nie żyją cztery osoby
fot. Twitter screen

Fala upałów w Europie zbiera śmiertelne żniwo. We Francji z powodu wysokich temperatur zmarły trzy osoby. We Włoszech w Mediolanie znaleziono zwłoki 72-letniego bezdomnego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rekordową temperaturę 41,9 stopnia Celsjusza odnotowano w czwartek w gminie Saint-Julien-de-Peyrolas w Gard w Oksytanii — podały francuskie służby meteorologiczne. Poprzedni rekord (41,5 stopnia) padł 21 czerwca 2003 roku w Lezignan-Corbieres w departamencie Aude, również w Oksytanii.

Coraz częściej temperatury we Francji, zwłaszcza w centrum i na północy, przekraczają, podobnie jak na włoskim półwyspie, 40 stopni Celsjusza — pisze agencja AFP.

TVN Meteo, powołując się na francuską gazetę „Midi Libre”, podał, że w tym tygodniu na południu Francji trzy osoby zmarły z powodu upału. Minister zdrowia Agnes Buzyn poinformowała, że kolejne dni intensywnego upału zaczynają stanowić poważne problemy zdrowotne.

Obawiam się, że odnotujemy wzrost liczby wezwań lekarzy, ratowników medycznych, liczby wizyt na izbach przyjęć. Organizmy żywe zaczynają cierpieć.

Agnes Buzyn telewizji France 2

Upały w Europie. Zagrożenie pożarowe

W Hiszpanii w środę zmobilizowano kilkuset strażaków do gaszenia pożaru lasu w Katalonii, gdzie wiał silny wiatr sprzyjający rozszerzaniu się ognia. Zniszczonych zostały 3 500 ha. Takich pożarów nie było tam od 20 lat — uważają regionalne władze. 

W Polsce również wzrasta zagrożenie pożarowe. W czwartek i w kolejnych dniach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Badawczego Leśnictwa. Najwyższy stopień zagrożenia jest w południowo-zachodniej części kraju. 

RadioZET.pl/TVN Meteo/PAP/AFP