Rekordy ciepła padają jeden za drugim. Do 45 stopni brakuje niewiele

27.06.2019 20:57
Pogoda. Rekord temperatury w Radzyniu. Za granicą jest jeszcze goręcej
fot. Marta Darowska/REPORTER

W Polsce padł w środę nowy rekord wysokości temperatur w czerwcu. Stacja pomiarowa w lubuskim Radzyniu zanotowała temperaturę 38,2 stopni Celsjusza. Tak gorąco w czerwcu nie było w naszym kraju jeszcze nigdy. Ale jeszcze cieplej jest za granicą. Do wielu krajów kulminacyjna fala afrykańskiego upału dotarła w czwartek, a słupki rtęci podskoczyły do blisko 42 stopni.

Kolejne rekordy wysokości temperatur padły w czwartek m.in. w Czechach, gdzie było 38,9 stopni, w Niemczech - 38,6 i we Francji – ponad 40. Rekordową temperaturę 41,9 stopni Celsjusza odnotowano w gminie Saint-Julien-de-Peyrolas w Gard w Oksytanii. Poprzedni rekord (41,5 stopnia) padł 21 czerwca 2003 roku w Lezignan-Corbieres w departamencie Aude, również w Oksytanii.

W miastach Loehne i Bad Oeynhausen w środkowo-zachodnich Niemczech władze wprowadziły ograniczenia w ilości wody pitnej, której zaczyna brakować. Jej zużycie będzie ograniczone do "potrzeb życiowych", a przekroczenie tego ma być karane grzywną w wys. 1000 euro.

Zobacz także

Niestety rekordowe temperatury w Europie sprzyjają pożarom. W czwartek ogień trawił m.in. 130 hektarów lasu między Frankfurtem nad Odrą a Eisenhüttenstad w Niemczech i prawie 6 tys. hektarów lasów i terenów rolnych w katalońskiej Tarragonie. Takiego pożaru nie było tam od 20 lat.

A upał będzie się tam jeszcze utrzymywał – tak samo jak w innych krajach na południu Europy. W piątek w Hiszpanii i południowej Francji spodziewana jest temperatura dochodząca do 40 stopni w cieniu. We Włoszech słupki rtęci, zwłaszcza w centrum i na północy kraju, mają wskazać nawet 45 stopni Celsjusza. Takich temperatur nie rejestrowano tam od ponad 100 lat. „Będzie jak w szybkowarze” – mówią synoptycy we włoskich mediach.

Do Polski kolejna fala gorąca przyjdzie w niedzielę. Wówczas znów w zachodniej Polsce temperatura przekroczy 30 stopni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Ventusky