Zamknij

Rwący nurt porywał samochody. Po ulewach Hiszpania stoi w wodzie

09.07.2019 17:33
fot. Twitter screen

Ulewne deszcze przechodzą przez północną część Hiszpanii. Niebezpiecznie jest zwłaszcza w regionach Galicja i Nawarra. Ulewy doprowadziły do lokalnych podtopień i powodzi, a silny nurt porywał samochody. Nie żyje jedna osoba.

Pogoda daje się we znaki w Hiszpanii i tym razem nie chodzi o upały. Od poniedziałku przez część Półwyspu Iberyjskiego przechodzą gwałtowne deszcze i gradobicia. Mowa o opadach rzędu 60 litrów na metr kwadratowy na godzinę.

Tak złe warunki pogodowe doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, zamknięcia dróg i przerw w dostawach prądu w różnych częściach kraju. W mieście Tafalla we wspólnocie autonomicznej Nawarry deszcz spowodował wezbranie dwóch rzek. Władze regionu apelowały do mieszkańców, by nie wychodzili z domu, póki poziom rzek się nie ustabilizuje. We wtorek w mieście rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat.

Powodzie spowodowały wiele szkód materialnych, bo woda wdzierała się do piwnic, garaży, sklepów i domów. Nurt, co widać na opublikowanych w sieci nagraniach, był tak silny, że porywał samochody.

Woda zbiera niestety śmiertelne żniwo. W Moriones niedaleko Tafalli strażacy znaleźli w poniedziałek wieczorem ciało mężczyzny, którego samochód został porwany przez wodę.

Prognoza pogody dla Polski – też deszczowa

Pogoda może być niebezpieczna również w części Polski. We wtorek dla kilku regionów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Z kolei dla Pomorza Zachodniego wydano alert drugiego stopnia – to w związku z wezbraniem i przekroczeniem stanów ostrzegawczych wody na Zalewie Szczecińskim.

Zobacz także