Zamknij

Rekord temperatury tego lata w Polsce. Wydano alerty I i II dla całej Polski

08.08.2020 18:22
Termometr
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

8 sierpnia o godzinie 16 w Polsce został pobity rekord temperatury tego lata. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem dla całej Polski. 

Rekord temperatury tego lata został pobity w Słubicach w województwie lubuskim. W sobotę o godzinie 16 termometry pokazały tam równe 35 stopni powyżej zera. To najwyższa temperatura w tym roku w Polsce - informuje na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Najwyższą zanotowaną temperaturą w Polsce było 40,2 stopni Celsjusza. Właśnie tyle pokazały termometry 29 lipca 1921 roku w rejonie Prószkowa koło Opola.

Rekord temperatury lata 2020 w Polsce. Ostrzeżenia IMGW przed upałem 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem dla całej Polski. Temperatura maksymalna w dzień ma przekraczać 30 stopni Celsjusza. W nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach temperatury nie spadły poniżej 20 stopni.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla ponadto, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Te dwie choroby nie lubią upałów. Skwar może być groźny

RadioZET.pl/IMGW