Atak zimy w Polsce. Śnieżyce, wichury i tęgie mrozy. Przybywa ostrzeżeń od IMGW

30.01.2023 15:56

Atak zimy w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi śnieżycami. Według prognoz może spaść miejscami do 20 cm śniegu. Najbliższe godziny upłyną także pod znakiem silnego wiatru. Jego porywy mogą osiągać do 85 kilometrów na godzinę.

Atak zimy
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Pogoda znów jest niebezpieczna. Cyklon Nikolas przynosi do Polski intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne oraz wichury. Na mapie pogodowej Polski przybywa alertów od synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW - śnieżyce

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed śnieżycami w trzech województwach:

  • dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, karkonoskim oraz Jelenia Góra i lwóweckim. Na obszarach położonych powyżej 700 metrów nad poziomem morza prognozowane są opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15-20 centymetrów;
  • śląskim, w powiatach: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała i cieszyńskim. Może spaść od 15 do 20 cm śniegu;
  • małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim. W tych regionach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 8 cm do 12 cm.

Alerty na Dolnym Śląsku wygasną o godzinie 3 we wtorek. Na Śląsku ostrzeżenia ważne będą do godziny 10 we wtorek. W Małopolsce alarmy stracą ważność o godzinie 6 we wtorek.

Alerty IMGW przed silnym wiatrem

Jednocześnie synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alarmy obowiązują w województwach:

  • pomorskim, w powiatach nadmorskich, gdzie ważne będą do godz. 15 w poniedziałek;
  • zachodniopomorskim, w powiatach północnych, gdzie w mocy będą do godz. 2 we wtorek;
  • dolnośląskim, w powiatach położonych na południu regionu, gdzie obowiązywać będą do godz. 3 we wtorek.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. IMGW zaleca ostrożność i apeluje o śledzenie komunikatów pogodowych.

Długoterminowa prognoza pogody na luty

W środę i czwartek (1 i 2 lutego) w pogodzie bez większych zmian. Nadal występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i nad morzem także deszczu. W czwartek Karpatach możliwe silniejsze opady śniegu. Temperatura wyniesie od 0 do 4 stopni Celsjusza.

W piątek (3 lutego) wystąpią przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 do 4 stopni Celsjusza.

W sobotę i niedzielę (4 i 5 lutego) wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a w zachodniej połowie kraju głównie deszczu. W niedzielę możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź. Nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę możliwe będą większe rozpogodzenia i w rejonach podgórskich spadki temperatury do minus 15 stopni.

loader

RadioZET.pl/IMGW/PAP