,

Gwałtowne załamanie pogody w Polsce. Połowa kraju w alertach

26.03.2023 18:10

Pogoda mocno się zmieni. Na jakiś czas Polska zostanie odcięta od ciepłego powietrza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniami, ale i opadami śniegu. Alerty obowiązują w poniedziałek rano w kilku województwach. Niewykluczone, że ostrzeżeń jeszcze przybędzie.

Pogoda
fot. wxcharts

Pogoda daje nam się we znaki. Po kilkudniowym wyraźnym ociepleniu można powiedzieć, że do Polski wraca zima. W stronę naszej części kontynentu przemieszcza się zimne, arktyczne powietrze z północy.

Poniedziałek przyniesie zdecydowaną zmianę pogody - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według IMGW od poniedziałku opady deszczu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W rejonie Karpat może przybyć od 5 cm do 10 cm śniegu, a miejscami około 20 cm. Temperatura maksymalna będzie lekko powyżej zera, do 7 stopni C na południu kraju - informują synoptycy. We wtorek nadal opady deszczu ze śniegiem i śniegu, silniejsze na Pogórzu Karpackim i w Karpatach. Temperatura nie przekroczy 5 stopni Celsjusza - podkreśla IMGW.

Pogoda. IMGW wydaje ostrzeżenia

Nocą można spodziewać się nawet mrozu, przez co - po mokrych opadach śniegu - będą oblodzone drogi i chodniki. W związku z oblodzeniami IMGW wydało ostrzeżenia dla województw:

  • pomorskiego (z wyjątkiem powiatów wschodnich)
  • zachodniopomorskiego (w powiatach wschodnich)
  • dolnośląskiego (w powiatach: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych)
Ostrzeżenia IMGW na poniedziałek 27 marca

Ostrzeżenia IMGW na poniedziałek 27 marca

‧ fot. IMGW

W związku z przymrozkami ostrzeżenia wydano w województwach:

  • zachodniopomorskim (z wyłączeniem powiatów w części północno-zachodniej)
  • pomorskim (z wyjątkiem powiatów: puckiego, Gdynia, Sopot i Gdańsk)
  • warmińsko-mazurskim
  • podlaskim (w powiatach północnych)
  • kujawsko-pomorskim (w powiatach północnych)
  • wielkopolskim (w powiatach: złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim)
  • lubuskim (w powiatach: gorzowskim, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdeneckim)

Dodatkowo, w województwie dolnośląskim (w powiatach: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych) obowiązują ostrzeżenia przed opadami śniegu. Co istotne, zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek odczucie chłodu będzie potęgował silny, porywisty wiatr.

RadioZET.pl/IMGW

Logo radiozet Dzieje się