Nagła zmiana pogody w piątek. IMGW wydał alerty, w tym 2. stopnia

03.02.2023 09:07

W piątek 3 lutego nastąpi duża zmiana w pogodzie. Po południu w pasie centralnej Polski, od Bałtyku po Tatry, czekają nas intensywne opady śniegu. Na zachodzie kraju będzie groźnie wiało. Ostrzeżenia przed oboma zjawiskami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Śnieg i wiatr. Pogoda 3 lutego
fot. Krzysztof Radzki/East News, screen: Ventusky.com

W piątek w całym kraju wystąpią mieszane opady. - Będzie wiał silny wiatr, w Sudetach nawet do 160 km/h - poinformowała PAP dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Bazyluk. IMGW wydał ostrzeżenia przed opadami śniegu oraz silnym wiatrem.

Pogoda. Nagła zmiana w piątek. IMGW wydał alerty

W pasie centralnej Polski, od części Pomorza, przez Kujawy, zachodnią część Mazowsza, wschodnie rejony woj. łódzkiego i śląskiego, część woj. świętokrzyskiego, po Małopolskę oraz górskie powiaty Śląska wystąpią intensywne opady śniegu. Alerty obowiązują od godziny 11 w piątek do godz. 21.

"Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm" – ostrzegł Instytut. W górach może spaść do 20 cm śniegu. Na zachodzie, zgodnie z prognozą IMGW, ma natomiast padać deszcz. Instytut szacuje, że spadnie do 15 mm deszczu. 

W całym pasie zachodniej Polski wystąpi zagrożenie związane z silnymi porywami wiatru. Najgroźniej będzie w Sudetach, gdzie IMGW wydał pomarańczowe alerty – 2. stopnia. "Wiatr będzie silny, na zachodzie w porywach do 85 km/h, do 90 km/h nad morzem, w Sudetach do 160 km/h" – prognozował Instytut.

Ostrzeżeniami przed silnym wiatrem (1. stopnia) objęto cztery województwa na zachodzie: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie. W przypadku Dolnego Śląska w powiatach górskich i okołogórskich są to ostrzeżenia 2. stopnia. Obowiązują od godz. 10 w piątek, do wieczora (Zachodnie Pomorze i woj. lubuskie) lub do godz. 3 i 6 rano w sobotę (Dolny Śląsk, woj. opolskie).

loader

RadioZET.pl/Meteo.imgw.pl/PAP - Jacek Buraczewski