Obserwuj w Google News

Niż Robin sprowadza śnieżny armagedon. IMGW ogłosił najwyższy, czerwony alert

2 min. czytania
01.12.2023 13:06
Zareaguj Reakcja

Pogodę w Polsce zdominuje niż Robin. W piątek i weekend spodziewane są trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza na południu kraju. Intensywne śnieżyce spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o nawet ponad 30 cm, a lokalnie około 40 cm – ostrzegają synoptycy IMGW.

Śnieżyce nad Polską
fot. Shuttestock

Pogoda od piątku do niedzieli będzie niebezpieczna.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że znad Alp do Polski nadciąga niż Robin. "Nad północną część kraju nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm za cały weekend - zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W województwach podkarpackim i małopolskim wystąpią również opady marznące powodujące gołoledź. W niedzielę czeka nas stopniowe uspokojenie w pogodzie" – czytamy w komunikacie IMGW.

IMGW
fot. IMGW

Śnieżyce nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

W piątek temperatura powietrza wyniesie od -3 stopni do 1 stopnia Celsjusza. Synoptycy prognozują opady śniegu w całej Polsce, największe w południowej części kraju. Nad morzem spadnie deszcz ze śniegiem i lokalnie też deszcz. 

Ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

  • małopolskim, w powiatach: suskim, myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim;
  • podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, brzozowskim, strzyżowskim, rzeszowskim, Rzeszów, łańcuckim, przeworskim, leżajskim.
Redakcja poleca

Alerty drugiego stopnia w związku ze śnieżycami obowiązują w pasie od Bielska-Białej, przez Kraków, Tarnów, Zamość po Przemyśl. Najniższy stopień ostrzeżeń wprowadzono w południowych powiatach Dolnego Śląska, południowej i centralnej części województwa opolskiego, na południowym zachodzie, centrum i północy Śląska, województwie świętokrzyskim, południowo wschodnich krańcach Mazowsza i w centralnej oraz północno wschodniej części Lubelszczyzny.

IMGW
fot. IMGW

Prognoza pogody na weekend

Temperatura powietrza w sobotę będzie wynosić od -3 do 0 stopni. Jednak na szczytach Sudetów temperatura może spaść nawet -10 stopni Celsjusza. Polska nadal będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad wschodnią Europą oraz w rejonie Alp. Na południu kraju wciąż będzie oddziaływać front ciepły. Ciśnienie będzie powoli rosnąć. Na południu wystąpią kolejne intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a w Małopolsce i na Podkarpaciu marznącego deszczu powodujący gołoledź. Na północy prognozowany jest przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem.

IMGW
fot. IMGW

Niedziela przyniesie temperaturę powietrza od -7 do 0 stopni. Północna i wschodnia Polska będzie na skraju niżu odsuwającego się znad Ukrainy nad zachodnią Rosję. Pozostały obszar kraju zacznie dostawać się w zasięg klina wyżu z Europy Zachodniej. Do Polski napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Słabsze opady śniegu będą jeszcze występować miejscami w całym kraju.

Źródło: Radio ZET/IMGW

Nie przegap