Zamknij

Pogoda. Silna śnieżyca pędzi przez Polskę. Ostrzeżenia IMGW w kilku regionach

24.11.2022 06:42

Wraca zima z intensywnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. W czwartek 24 listopada opady mogą wystąpić niemal w całej Polsce. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Sprawdzamy, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Atak zimy w Polsce
fot. Shutterstock

Śnieg w czwartek będzie padać na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nawet do 8 cm białego puchu przybędzie w rejonie Lubelszczyzny, woj. świętokrzyskiego, Małopolski i Podkarpacia. Z kolei w Tatrach i Karpatach może spaść nawet 10 cm śniegu.

Pogoda na dziś - 24 listopada. Kolejny atak zimy

Im dalej na zachód, tym śnieg będzie przechodził w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Na początku dnia, gdy temperatury mogą być jeszcze na lekkim minusie, możliwe są opady marznącego deszczu. – Nadal będzie więc niebezpiecznie ślisko – ocenił synoptyk IMGW Michał Folwarski.

Czwartek najcieplejszy będzie na zachodzie – temperatura wzrośnie do około 5 stopni Celsjusza. Najchłodniejszym regionem Polski pozostanie Suwalszczyzna, gdzie termometry pokażą minus 3 stopnie. 

IMGW wydał nowe ostrzeżenia

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez intensywnymi opadami śniegu. Alerty obowiązują w województwach:

 • podlaskim, w południowej części województwa;
 • mazowieckim, poza powiatami: mławskim, żuromińskim i sierpeckim;
 • lubelskim;
 • podkarpackim;
 • małopolskim;
 • świętokrzyskim;
 • śląskim, w powiatach: Częstochowa, częstochowskim, myszkowskim, zawierciańskim, będzińskim, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Katowice i bieruńsko-lędzińskim;
 • łódzkim, poza powiatami: sieradzkim, wieruszowskim i wieluńskim.

Dla zachodnich powiatów województwa pomorskiego wydano alert pierwszego stopnia przed opadami marznącymi. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają także przed gęstą mgłą na terenie województw: 

 • lubuskiego;
 • dolnośląskiego, w powiatach zachodnich i centralnych;
 • wielkopolskiego, w powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, kościańskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, rawickim.

Pogoda: Noc z kilkustopniowym mrozem

W nocy z czwartku na piątek (24/25 listopada) nadal na wschodzie kraju padać będzie głównie śnieg, ale już mniej intensywnie. Jedynie w górach może spaść do 8 cm białego puchu. Na południu Polski mogą wystąpić marznące opady deszczu ze śniegiem. 

Najcieplej będzie na zachodzie i na Wybrzeżu, gdzie termometry wskażą do 2 stopni na plusie. Natomiast na północnym wschodzie, w rejonie Warmii, Mazur i Podlasia, temperatura spadnie do minus 5 stopni Celsjusza. Będzie mgliście, szczególnie na północy i na zachodzie kraju. Lokalnie wystąpią marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.

RadioZET.pl