Obserwuj w Google News

Przedziwne zjawisko na półwyspie Helskim. "Nasuwa się na zimne morze"

1 min. czytania
19.08.2023 18:24
Zareaguj Reakcja

Plażowicze na półwyspie Helskim byli świadkami niecodziennego zjawiska. "W jednej chwili przyszła mgła" - napisał jeden z użytkowników Twittera. Specjaliści od pogody szybko zidentyfikowali pochodzenie fenomenu.

Mgła adwekcyjna
fot. @tomkisielek/Twitter (screen)

"Niesamowite zjawisko. W jednej chwili przyszła mgła. Półwysep Helski. Co to?" - napisał na Twitterze użytkownik Tomkisiel, który do posta dołączył niecodzienny filmik. Widać na nim, jak wypełniona po brzegi plaża szybko zostaje spowita gęstą mgłą. 

Część świadków zdarzenia nie kryła zaniepokojenia tym, co właśnie obserwują. Pozostali bez skrępowania oddawali się wakacyjnemu wypoczynkowi. Co faktycznie wydarzyło się na półwyspie Helskim?

Redakcja poleca

Tajemnicze zjawisko na półwyspie Helskim. "W jednej chwili"

"To po prostu mgła adwekcyjna. Powstaje ona, gdy ciepłe i wilgotne powietrze nasuwa się na zimne morze/chłodniejsze" - napisał w komentarzu do filmiku serwis Meteoprognoza.pl.

Potwierdza to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Mgła adwekcyjna powstaje, gdy ciepła masa powietrza przemieszcza się nad obszarami o dużo niższej temperaturze" - wyjaśniają synoptycy.

"W warunkach klimatu Polski mgły adwekcyjne najbardziej charakterystyczne są dla okresu jesienno – zimowego, nieco rzadziej zdarzają się wiosną" - czytamy w analizie IMGW.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.