Zamknij

Wzruszające spoty na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego [WIDEO]

Redakcja
30.07.2017 11:44
Wzruszające spoty na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego [WIDEO]
fot. YouTube

73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego i dwa wzruszające spoty, które mają przywołać wartości istotne dla warszawskich powstańców i Armii Krajowej. ''Szpital'' i ''Kamienica'' to coś więcej niż dwa krótkie filmiki. To świadectwo mające nas łączyć! Tym bardziej ważne w kraju, który jest tak bardzo podzielony!

Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Warszawską Szkołą Filmową i Akcja.tv''Szpital'' i ''Kamienica'' przygotowały na 73 rocznicę Powstania Warszawskiego dwa spoty. ''Szpital'' i ''Kamienica'' są wyświetlane w polskich kinach i telewizjach. Najpierw trafiły do internetu i tam wywołały niezwykłą falę wzruszeń, która poruszyła nawet twórców akcji. W ciągu trzech dni odtworzono je aż 700 tysięcy razy. Aktualnie odtworzono je ponad milion razy! 

„Nie mogłam się powstrzymać.... łzy kapały mi na buty....” – pisze internautka Anna w komentarzu na facebookowym profilu Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Jestem wzruszona, tulę do snu swojego 3-letniego synka, lecą mi łzy. Jak to dobrze synu, że ktoś kiedyś walczył o to, żebyś dziś mógł spokojnie zasypiać. .” – dodaje Żaneta.

Proste opowieści w Godzinę „W”

Fabuła obu filmików jest bardzo prosta. Oba dzieją się 1 sierpnia, niedługo przed siedemnastą. W jednym – „Kamienicy”  widzimy starszego pana w garniturze, z przypiętymi do piersi orderami. Wychodzi z mieszkania podpierając się laską, ale okazuje się, że winda nie działa, a schody są zbyt strome by mógł po nich zejść. Gdy zrezygnowany wraca do domu, traf chce, że wpada na niego młody listonosz. Ze zdjęcia, które wypada staruszkowi orientuje się, że wiele lat temu mężczyzna jako mały chłopiec też roznosił listy, tyle że w poczcie powstańczej, a teraz nie może dotrzeć na obchody rocznicy powstania. To, że powstaniec będzie musiał przeżyć godzinę „W” w samotności, nie daje młodemu mężczyźnie spokoju. Postanawia działać. 

W drugim spocie zatytułowanym „Szpital” młoda pielęgniarka orientuje się, że pacjentka, której przyniosła lekarstwa, to sanitariuszka z Powstania Warszawskiego. Starsza kobieta wręcza pielęgniarce zawiniątko z czymś, co jest dla niej niezwykle cenne. Młoda kobieta postara się, by o siedemnastej wydarzyło się coś, co wzruszy sanitariuszkę.

- Muzeum Powstania Warszawskiego zawsze tak prowadziło swoje działania, aby pamięć o Powstaniu Warszawskim była czymś, co łączy Polaków. Jednym ze sposobów okazywania tej pamięci jest odwoływanie się do symboli, za które powstańcy walczyli, za które ryzykowali życie i za które ginęli - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 

RadioZET.pl/DG