Zamknij

Nie żyje Andrzej Zaorski. Aktor i współtwórca "Polskiego zoo" miał 78 lat

31.10.2021 18:35
Andrzej Zaorski
fot. Artur Zawadzki/REPORTER (East News)

Andrzej Zaorski - aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny - zmarł w niedzielę w wieku 78 lat. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Informację potwierdził jego brat, Janusz.

Andrzej Zaorski nie żyje. Informację o śmierci znanego aktora i satyryka podała Polska Agencja Prasowa, a potwierdził młodszy brat aktora - reżyser i scenarzysta filmowy Janusz Zaorski. 

Andrzej Zaorski urodził się 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała jednak data 7 stycznia 1943 r. Zaorski uznawał ją za błąd urzędnika. W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. Występował w Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat, w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show". W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej).

Andrzej Zaorski nie żyje. Aktor i satyryk miał 78 lat

Występował w powieści radiowej „W Jezioranach”. W latach 1970-71 wraz z bratem Januszem, opracowywał radiowy Kabarecik Reklamowy. Współtworzył także scenariusz do jego debiutanckiego filmu „Na dobranoc” z 1970 r. W latach 1991–1993 współtworzył telewizyjny cykl „Polskie zoo”, jeden z najsłynniejszych programów w dziejach polskiej telewizji.

W 2004 r. przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 r. powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie". W 2012 r. "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

RadioZET.pl/PAP (M. Szukała)

C