Zamknij

„Czarnek, idź precz!”. Dyrektorzy protestują przeciw upolitycznianiu szkół

17.06.2021 12:43
Protest przeciw nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji
fot. Zuma / SplashNews.com/East News

Dyrektorzy łódzkich szkół wybierają się w poniedziałek do Warszawy - na protest przed siedzibą Ministerstwa Edukacji. Bo jak mówią - chcą głośno powiedzieć: "stop upolitycznianiu naszych placówek".

M inisterstwo Edukacji i Nauki planuje zmiany w prawie oświatowym. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez rząd do końca drugiego kwartału. Resort chce między innymi zwiększyć władzę kuratorów oświaty nad dyrektorami.

Jeśli zmiany wejdą w życie, dyrektor szkoły nie będzie mógł zorganizować w placówce zajęć przygotowanych przez stowarzyszenie czy pozarządową organizację bez wcześniejszego zwrócenia się o opinię do kuratorium. Ułatwione zostałoby również zwalnianie dyrektorów bez wypowiedzenia w ciągu dwóch tygodni, jeśli nie zrealizują wskazanych zaleceń organu sprawującego nadzór.

Dyrektorzy protestują przeciw upolitycznieniu szkół

– Czarnek chce wprowadzić centralne sterowanie. Na to naszej zgody nie ma – mówi Radiu ZET dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, Agnieszka Błażejczyk. Podkreśla, że oliwy do ognia dolała wypowiedź ministra Przemysława Czarnka, który w jednym z wywiadów powiedział, że "nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół".

Narzuca się z góry określoną tematykę i wszystko, co poza tym, będzie zakazane i niedozwolone w szkole.

Agnieszka Błażejczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi

Błażejczyk krytykuje taką politykę resortu edukacji wobec szkół. – Myślę, że to ma krótkie nogi, bo takie czasy już były. Moi rodzice to 88-letni nauczyciele. Wczoraj mi powiedzieli „nie denerwujcie się, my przez to przeszliśmy. To przyniesie odwrotny skutek" – mówi dyrektorka łódzkiej szkoły.

Poniedziałkowy ogólnopolski protest przed Ministerstwem Edukacji pod hasłem "Czarnek, idź precz!" został zaplanowany na godzinę 18:00.

RadioZET.pl/bip.gov.pl/

C