Zamknij

Policja w siedzibach organizacji kobiecych. Dzień po czarnym proteście

Redakcja
05.10.2017 17:55
Policja w siedzibach organizacji kobiecych. Dzień po czarnym proteście
fot. Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta

Policjanci weszli do siedziby kilku organizacji działających na rzecz praw kobiet. Szukali dokumentów dotyczących współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Miało to miejsce 4 października, dzień po Czarnym Proteście.

O wizycie policji poinformowało na swoim profilu w portalu społecznościowym Centrum Praw Kobiet (oddział w Łodzi). W sumie do podobnej sytuacji doszło także w biurach w Warszawie i Gdańsku, a także w siedzibie stowarzyszenia "BABA" w Zielonej Górze. 

W biurach CPK w Warszawie i Gdańsku policjanci skonfiskowali też dyski i komputery. Akcja była koordynowana przez policjantów z Poznania. Funkcjonariusze mieli nakaz wydania dokumentacji projektów ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości za lata 2012-2015. - Jednak możliwe, że chodzi o zwykłe zastraszenie - mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Policjanci mieli nakazy, ale w przypadku Warszawy ten wydany był w lipcu - być może to tylko przypadek, że akcja została przeprowadzona dzień po czarnym proteście kobiet.

Do przeszukiwań doszło bowiem dzień po "Czarnym Wtorku". Głogowska dodaje, że owe dokumenty można bez trudu znaleźć w samym resorcie. Z kolei w Gdańsku policjanci zabrali komputery, a w Warszawie dyski, więc dysponują całą dokumentacją dotyczącą osób, którym pomaga CPK. 

Sprawę "prześwietlania" organizacji kobiecych zajęło się już biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie RPO sprawdza, czy funkcjonariusze weszli w środę jedynie do stowarzyszeń zajmujących się sprawami kobiet. Czy właśnie taki był klucz. 

Zrzut ekranu 2017-10-05 o 17.42.48
fot.

Z kolei rzecznik policji w Wielkopolsce, mł. insp. Andrzej Borowiak, mówi Onetowi, że Wydział Dochodzeniowo-Śledczy prowadzi wspólnie z prokuraturą śledztwo, dotyczące "stwierdzonych nieprawidłowości finansowych związanych z pieniędzmi, które były wydatkowane przez organizacje pozarządowe". 

RadioZET.pl/Onet.pl/MAS, KM

C