Zamknij

Egzamin ósmoklasisty 2022: matematyka. Mamy odpowiedzi i arkusze CKE

25.05.2022 13:05
egzamin ósmoklasisty 2022
fot. PAP/Lech Muszyński

Egzamin ósmoklasisty 2022: dzień drugi. W środę uczniowie zmierzyli się z matematyką. Egzamin ósmoklasisty relacjonujemy na żywo. Zbieramy najnowsze informacje i komentarze. Na RadioZET.pl publikujemy też arkusze CKE i odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty 2022: matematyka - odpowiedzi, arkusze CKE

Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki opublikujemy na RadioZET.pl po godzinie 13:00, gdy CKE udostępni arkusze egzaminacyjne. Nieoficjalne odpowiedzi i wskazówki, jak należało rozwiązać zadania przygotuje dla nas i omówi nauczycielka matematyki, Dobrawa Szlachcikowska z Pi-stacji. Zespół działa w ramach Fundacji Katalyst Education i oferuje uczniom m.in. darmowe wideolekcje i korepetycje z przedmiotów ścisłych.

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty z matematyki składa się z 15 zadań zamkniętych i czterech zadań otwartych. Na napisanie matematyki młodzież ma 100 minut. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty - przybory. Co można mieć, a czego nie wolno?

Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem. Uczniowie nie mogą wnieść na salę i korzystać z: kalkulatora, smartfona, ołówków, gumki do mazania.

O której godzinie arkusze do egzaminu ósmoklasisty na CKE i OKE?

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych CKE i OKE w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00. Niedługo potem na RadioZET.pl będzie można znaleźć rozwiązania zadań.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty? [matematyka, czas trwania]

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwa 120 minut. Na napisanie matematyki młodzież ma 100 minut, a na język angielski lub inny język obcy - 90 minut. Tradycyjnie, najwięcej uczniów (97,5 proc.) zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminu z tego języka przystąpi 2,2 proc. uczniów ósmych klas.

Egzamin ósmoklasisty - terminy dodatkowe

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych podejdą do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Poniżej publikujemy szczegółowy harmonogram:

  • 24 maja (wtorek), godz. 9:00 - język polski
  • 25 maja (środa), godz. 9:00 - matematyka
  • 26 maja (czwartek), godz. 9:00 - język obcy

A w terminach dodatkowych:

  • 13 czerwca (poniedziałek), godz. 9:00 - język polski
  • 14 czerwca (wtorek), godz. 9:00 - matematyka
  • 15 czerwca (środa), godz. 9:00 - język obcy

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy będą wyniki?

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca br., a zaświadczenia dostaną tydzień później - 8 lipca. 

C