Zamknij

Halny powala drzewa i uszkadza budynki. Czerwony alert IMGW [FOTO]

Redakcja
10.12.2017 20:24
Halny powala drzewa i uszkadza budynki. Czerwony alert IMGW [FOTO]
fot. PAP

W Tatrach wieje w niedzielę wieczorem silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 150 km - powala drzewa i uszkadza budynki w Zakopanem. IMGW wydało dla południowych części województw śląskiego małopolskiego ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia. 

Do godziny 19. zakopiańscy strażacy interweniowali ponad 30 razy, byli głównie wzywani do usuwania z jezdni powalonych pod naporem wiatru drzew. Żywioł uszkodził też poszycie dachu na jednym z domów przy ul. Skibówki. Najwięcej drzew huraganowy wiatr powalił na drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka oraz na trakt do Kuźnic, wzdłuż którego rosną potężne, stare jesiony

- Prognozy wskazuję, że silny wiatr ustąpi dopiero we wtorek, dlatego jesteśmy w gotowości. Spodziewamy się kolejnych interwencji – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców południowych krańców Polski przed bardzo silnym wiatrem. W województwie śląskim ogłoszono trzeci stopień zagrożenia, w małopolskim - drugi. 

''Obserwuje się i prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 70 km/h do 80 km/h, z porywami do 140 km/h, z południa'' - podano w komunikacie. 

Halny w Zakopanem. NAJNOWSZE zdjęcia: 

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG