KRS nie rezygnuje z członkostwa w ENCJ. ''Były wątpliwości, ale demokratyczne głosowanie rozstrzygnęło''

Redakcja
21.09.2018 15:16
KRS
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła w piątek wniosku w sprawie jej wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Pozostajemy (w ENCJ - PAP). Nie ukrywam, że jestem zadowolony, bo byłem osobą, która głosowała za pozostaniem. Były wątpliwości, ale demokratyczne głosowanie rozstrzygnęło - powiedział dziennikarzom po głosowaniu rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera.

Jak dodał sędzia Mitera "najważniejsze jest, że pozostajemy w strukturze, bo tak chciała większość Rady".

Rada głosowała nad wnioskiem dotyczącym ewentualnego wystąpienia z ENCJ. Wniosek taki złożył we wtorek sędzia Jarosław Dudzicz. Głosowanie poprzedziła blisko godzinna dyskusja KRS w tej sprawie. Głosowanie - na wniosek jednego z członków Rady - było tajne.

Zobacz także

W poniedziałek ENCJ, podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie, zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka. W ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ, dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała, że będzie monitorować działania KRS. 

RadioZET.pl/PAP/DG