Zamknij

Konferencja ministra zdrowia. Rząd decyduje ws. obostrzeń

05.01.2022 09:40

Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia wariantu Omikron - zapewniał na konferencji prasowej w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzji co do dalszych obostrzeń czy przedłużenia formy nauki zdalnej jednak nie ma. 

Konferencja ministra zdrowia ws. obostrzeń
fot. MZ

Obostrzenia na razie bez zmian. - Widzimy, że mamy systematyczne wzrosty zakażeń koronawirusem, ale interpretujemy te wyniki jako anomalię poświąteczną, a nie zmianę trendu – zaczął na konferencji prasowej w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, dopiero gdy rząd uzna, że mamy do czynienia z faktyczną zmianą trendu, decyzje dot. zaostrzania restrykcji będą podejmowane.

Minister zdrowia przyznał przy tym, że z uwagi na swoją znaczną zakaźność zagrożeniem jest szerzący się wariant Omikron. - Systematycznie przygotowujemy się do jego uderzenia – zapewnił szef MZ. - Obecnie jego udział jest rzędu 2 proc. w liczbie zakażeń. Kulminacja zakażeń tym wariantem miałaby nastąpić pod koniec stycznia. Na ten okres rząd planuje na razie jedynie zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych do 60 tysięcy. - Taka sytuacja to jest scenariusz katastroficzny. W tym sensie, że nie mamy możliwości zwiększania infrastruktury, która w sposób odpowiedni by zabezpieczała możliwość leczenia pozostałych pacjentów - mówił Niedzielski.

Czy jeśli sytuacja epidemiczna jednak się pogorszy, w kontekście obostrzeń dojdzie do podziału na strefy żółte i czerwone? - Jeżeli dojdzie do zaostrzania obostrzeń, to na pewno będą to scenariusze, które są już scenariuszami trudnymi. W tych scenariuszach raczej nie dokonuje się różnicowania na poszczególne powiaty, tylko wprowadza się rozwiania ogólnokrajowe i raczej w takim kierunku będziemy szli - zapowiedział minister.

Nawiązując do możliwego wzrostu zakażeń po powrocie dzieci do szkół, stwierdził, że "nawet jeżeli dzieci trafią do szkół i dojdzie do eskalacji zakażeń, to potem są ferie" - Będziemy mieli następną przerwę, która w naturalny sposób będzie powstrzymywała rozwój pandemii - uznał szef MZ. - Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzać restrykcje, oceniam jako stosunkowo niskie - dodał.

Konferencja ws. obostrzeń 5.01 minuta po minucie

Na wtorkowym briefingu prasowym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przyznał, że z dnia na dzień przybywa zakażeń wariantem Omikron. Jak jednak dodał, jeszcze za wcześnie, by mówić o nowych restrykcjach. - Dzisiaj, we wtorek, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, że wprowadzimy od przyszłego tygodnia, czy też w okresie dwutygodniowym, jakiekolwiek nowe obostrzenia. Na te pytania pewnie postaramy się państwu odpowiedzieć jutro, najdalej do piątku - powiedział.

Andrusiewicz zaznaczył, że codziennie w MZ trwają analizy tego, czy obecny wzrost zakażeń w Polsce jest zachwianiem trendu spadkowego, czy może być już odwróceniem tego trendu i przejściem w powolne wzrosty. - Analizowaliśmy podobny okres roku ubiegłego. Wówczas mieliśmy podobne odchylenia, tzn. notowaliśmy spadki, w okresie świąteczno-noworocznym zaczęliśmy notować wzrosty, które później wyhamowały i powrócił trend spadkowy – podsumował. Dodał, że na piątą falę pandemii rząd zdecydował się przygotować więcej łóżek covidowych. - Pewnie będzie to nawet o 15-20 tys. łóżek więcej, niż to było dostępne w czwartej fali – mówił Andrusiewicz. Jak dodał, jeżeli "zauważymy, że trend wzrostowy jest stałym trendem, będziemy podejmować decyzje w zakresie obostrzeń".

Nowe obostrzenia i przedłużenie nauki zdalnej w styczniu 2022?

Obowiązujące aktualnie obostrzenia to między innymi limit 30 procent miejsc w restauracjach, hotelach, kinach czy obiektach sportowych, w szkołach jeszcze do 9 stycznia - nauka zdalna. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, przypadków zakażeń będzie przybywać, a miejsc w szpitalach ubywać, restrykcje będzie trzeba zaostrzyć. Wśród tych nieoficjalnie wymienianych działań jest m.in. przedłużenie nauki zdalnej w szkołach czy zamkniecie galerii handlowych.

RadioZET.pl