Kościół przyznaje, że krył i usprawiedliwiał księży pedofilów

Redakcja
03.03.2017 20:19
Ksiądz
fot. Pixabay

Po raz kolejny Kościół apeluje: "zero tolerancji dla pedofilii” – oświadczył rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik. W piątek, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, w polskich kościołach odbywają się nabożeństwa w intencji dzieci wykorzystywanych seksualnie przez duchownych i świeckich.

Rachunek sumienia duchownych

W warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela drogę krzyżową poprowadził bp Rafał Markowski, który odczytał rozważania, specjalnie przygotowane na ten dzień przez jezuitę o. Józefa Augustyna.

Jak mówił bp. Markowski, ma być to "rachunek sumienia" dla wszystkich: "duchownych i świeckich, przełożonych i podwładnych''.

- Nasze przewrotne tłumaczenie choćby jednego grzechu wykorzystania seksualnego dzieci przez ludzi Kościoła jest znakiem zepsucia. Zrzucanie odpowiedzialności na innych, a tym bardziej na same dzieci, jest znakiem przewrotności i pychy, która czyni nas współwinnymi czynów diabła - podkreślono w rozważaniach.

- Krycie i usprawiedliwianie nieprawości kapłanów przez ich przełożonych jest tak samo wielkim grzechem, jak ten, który usiłują ukryć - odczytał bp. Markowski.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Tolerancja grzechów

Biskup Markowski wskazywał, że "do grzechu nadużyć seksualnych wobec dzieci przez księży, łatwiej dochodzi w tych wspólnotach kapłańskich, w których istnieje tolerancja na każdy inny grzech, a przełożeni są bardziej administratorami niż ojcami duchownymi i pasterzami pasterzy".

Podkreślono, że "występki przeciwko czystości są powiązane z grzechami zaniedbania życia duchowego, braku modlitwy, zmysłowego hedonizmu, chciwości na pieniądze, gniewu, pogrążania się w smutku, oziębłości duchowej, wyniosłości i pychy".

Dzień modlitwy i pokuty

Podczas nabożeństwa modlono się nie tylko za ofiary, lecz także za sprawców, dla których proszono o "łaskę skruchy i pokory" oraz ducha prawdy, "aby zrozumieli zło grzechu i ogrom krzywdy wyrządzonej niewinnym".

Dla przełożonych sprawców proszono o "ducha prawości i męstwa, by z odwagą stawiali czoła całemu zgorszeniu, jakie powodują w Kościele i w świecie nieprawe czyny kapłanów i osób konsekrowanych".

W trakcie rozważań podkreślono, że "otchłań krzywdy i zła, jakim jest wykorzystanie seksualne dzieci przez niektórych duchownych, rodzi tragiczną bezsilność i niemoc".

O tym, że przypadający 3 marca pierwszy piątek Wielkiego Postu jest "dniem modlitwy i pokuty" za grzechy pedofilii, zdecydował episkopat. - Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy, jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu - napisał przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki w liście zachęcającym do zorganizowania modlitw w tej intencji w polskich kościołach.

RadioZET.pl/PAP/DG