Zamknij

Emilewicz zapowiada program "Energia Plus": Będzie dotyczył każdego Polaka

Redakcja
13.01.2019 16:23
emilewicz energia plus
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała podczas konwencji Porozumienia w Krakowie, że jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie program „Energia Plus”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wiceprezes Porozumienia, Jadwiga Emilewicz, przedstawiła podczas pierwszej konwencji ugrupowania główne założenia programu Energia Plus. Ma on m.in. upowszechnić nowoczesne technologie, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne.

– Program Energia plus będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy. To jest program dla nas wszystkich, ale to jest też program dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń – mówiła w niedzielę w Krakowie.

Zobacz także

Jak dodała minister przedsiębiorczości i technologii, program zostanie uruchomiony w 2019 roku i jeszcze w tym roku odczujemy jego pierwsze efekty. Podkreśliła, że skorzystają z niego rodziny, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych o kwotę rzędu 2,5 tys. zł rocznie oraz przedsiębiorcy i samorządy, którzy będą mogli świadczyć "konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne".

Emilewicz: System energetyczny będzie "lepiej miał się latem”

Program Energia plus bazuje na modelu "prosumenckim", czyli takim, w którym korzystający z energii sami ją wytwarzają. Nadmiar mogliby sprzedać lub przekazać do sieci i otrzymać z tego tytułu rekompensaty. Emilewicz zaznaczyła, że dzięki temu polski system energetyczny będzie "lepiej miał się latem". Wyjaśniła, że Polacy na "własny cel wyprodukują energię, a jej nadwyżkę w trudnym letnim okresie oddadzą do systemu".

- Program Energia plus w pierwszym roku pozwoli zainstalować instalacje na zieloną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 megawatów - powiedziała. Według Emilewicz za sprawą tych instalacji "obniżymy koszty energii elektrycznej dla 50 tys. gospodarstw domowych". - Ci, którzy w tym roku wezmą udział w programie, realnie odczują jego skutki w budżecie domowym na koniec 2019 r. - zaznaczyła.

"Ambitne cele" i walka ze smogiem

Jak mówiła Emilewicz, za sprawą programu Energia Plus "osiągniemy ambitne cele" polityki europejskiej. - 2020 r. to jest rok, w którym Polska zobowiązała się do tego, żeby miała w swoim miksie energetycznym 15 proc. energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii - przypomniała.

Zobacz także

Emilewicz podkreśliła, że istotnym celem programu jest też eliminacja źródła smogu. - Skuteczna eliminacja niskiej emisji spowodowana głównie przez gospodarstwa domowe, które nie mają dostępu do taniej i czystej energii - podkreśliła. Emilewicz zapowiedziała, że będzie to możliwe m.in. poprzez zrównanie VAT dla inwestycji fotowoltaiki prosumenckiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK