Zamknij

Lasy Państwowe sadzą rocznie pół MILIARDA drzew? Radio ZET sprawdza

Redakcja
23.03.2017 15:18
Lasy Państwowe sadzą rocznie pół MILIARDA drzew? Radio ZET sprawdza
fot. Flickr

Ministerstwo Środowiska twierdzi, że nadzorowane przez resort Lasy Państwowe sadzą rocznie PÓŁ MILIARDA drzew - czyli tysiąc sadzonek na minutę. W czwartek opublikowano komunikat w tej sprawie na stronach ministerstwa. Ta liczba wydaje się dość nieprawdopodobna. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zapewnienia resortu nie są przesadzone.

Okazuje się, że nie tylko jest to fizycznie wykonalne, ale też wielce prawdopodobne.

Zagłosuj

Czy lex Szyszko prowadzi do masowej wycinki drzew?

Liczba głosów:

Lasy Państwowe zatrudniają kilkaset firm zewnętrznych, które sadzą drzewa. Każda, z którą rozmawiał nasz reporter, posadzi w tym roku około miliona drzew. W sumie daje to podobną do deklarowanej liczbę

Milion posadzonych drzew niewątpliwie robi wrażenie. Jak to w ogóle możliwe? Drzewa sadzą zespoły dwuosobowe, które dziennie są w stanie posadzić od kilkuset nawet do dwóch tysięcy sadzonek, bo robi się to zwykle kolcami i "przykopuje" stopą. 

Omawiane firmy zatrudniają osoby na sezon zadrzewiania i każda z nich do sadzenia lasu ma do dyspozycji od stu do dwustu osób. Licząc w ten sposób teoretycznie jedna firma może posadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew dziennie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Nieznane są za to na razie szacunki, ile drzew wycięto w skutek działania prawa wprowadzonego przez ministra środowiska Jana Szyszkę.

RadioZET.pl/ro, KM