Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mazurska policja nauczy amerykańskich żołnierzy, jak poruszać się na polskich drogach

30.03.2017 14:17
xxx wiadomosci

Mazurska policja chce przeszkolić amerykańskich żołnierzy z zasad ruchu drogowego i poruszania się prywatnymi autami po lokalnych drogach. Jak tłumaczy, chodzi o bezpieczeństwo żołnierzy i miejscowych. Na początek zaplanowano spotkania ze ścisłym dowództwem armii USA. 

Armia USA fot. East News

Dziś pierwsza kolumna pojazdów z amerykańskimi wojskowymi przyjedzie do Bemowa Piskiego niedaleko poligonu w Orzyszu. Będą tam stacjonować w ramach wschodniej flanki NATO. Oficjalne powitanie żołnierzy z udziałem najwyższych władz odbędzie się w połowie kwietnia.

Na razie lokalne służby zdecydowały się przeprowadzić szkolenie dla żołnierzy zza Oceanu. W ich ramach będzie mowa chociażby o tym, jak poruszać się po polskich drogach samochodem, a nie tylko czołgiem bądź pojazdem opancerzonym. Zwłaszcza, że kręte i wyboiste mazurskie drogi nie należą do najłatwiejszych w użytkowaniu i niewiele mają wspólnego z amerykańskimi autostradami. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Chcemy im powiedzieć, jaka prędkość obowiązuje w naszym kraju. Ale chcemy też poruszyć temat kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, bo i takie przypadku mogą się zdarzyć - mówi rzecznik miejscowej policji Anna Szczypińska. 

Szkolenie przeznaczone jest więc dla tych członków korpusu wojsk USA, którzy będą chcieli poruszać się prywatnymi autami. Na początek zaplanowano spotkania z dowództwem, ewentualnie dopiero później dołączą do nich zwykli żołnierze. 

RadioZET.pl/MDi/MP

Oceń