Zamknij

Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata pośmiertnie dla 10 Polaków

Redakcja
20.04.2017 14:21
Medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata pośmiertnie dla 10 Polaków
fot. PAP/EPA

Dyplomy honorowe oraz medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wręczone zostały w czwartek w Warszawie rodzinom Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Medale pośmiertnie przyznano 10 osobom.

- To dla mnie zaszczyt być tu razem z państwem na tej uroczystości. Wczoraj tysiące ludzi w Warszawie przypinało żonkile na pamiątkę wybuchu powstania w getcie warszawskim. A w niedzielę wieczorem w Izraelu rozpocznie się Dzień Pamięci Holokaustu, który został ustanowiony na pamiątkę właśnie tego wydarzenia. Dlatego tym bardziej dzisiejsze wręczenie medali Sprawiedliwych na ręce ludzi, którzy w czasach ciemnej nocy, jaka zapadła w Europie w latach 40. byli promykiem światła, jest wzruszające i symboliczne - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas uroczystości w Muzeum Łazienki Królewskie.

Zobacz także

Jak zaznaczyła, wręczanie tych medali jest dla Ambasady Izraela "świętą misją". - To uznanie dobra, które daje nam nadzieję na przyszłość całej ludzkości. W tych ciężkich czasach, kiedy Żydzi byli prześladowani, a ludzkie odruchy odeszły w zapomnienie, ludzie ci wykazali się nie tylko wielką odwagą, lecz przede wszystkim zwykłą przyzwoitością. Wyciągnęli oni pomocną dłoń dając prześladowanym szansę na przeżycie. Czynem tym zasłużyli na naszą wdzięczność i szacunek. Żydowscy mędrcy mówią +kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat. Ci bohaterowie uratowali wiele takich światów - podkreśliła ambasador.

RadioZET.pl/PAP/MAAL