Zamknij

NBP ujawnia zarobki. Ile zarabia Martyna Wojciechowska? To najwyższa pensja

Redakcja
27.02.2019 10:27

Martyna Wojciechowska, jedna z najbliższych współpracowniczek prezesa NBP i dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji, zarabia blisko 50 tysięcy złotych. Jej pensja przewyższa zarobki szefa działu prawnego czy bezpośrednich doradców Adama Glapińskiego. 

NBP ujawnia zarobki. Ile zarabia Martyna Wojciechowska? To najwyższa pensja
fot. YouTube screen

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Narodowy Bank Polski opublikował w środę na swojej stronie internetowej informacje o wysokości wynagrodzeń w 2018 r. kadry kierowniczej. Chodzi o realizację postanowienia noweli ustawy dot. jawności wynagrodzeń w banku centralnym.

Martyna Wojciechowska – dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji – zarabia 49 563 złote brutto.

Kamila Sukiennik, czyli dyrektor gabinetu prezesa Narodowego Banku Polskiego, otrzymuje pensje w wysokości 42 760 złotych brutto.

Z zestawienia NBP wynika, że na drugim miejscu pod względem przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych brutto znalazł się dyrektor departamentu prawnego z 47 331 zł. Na trzeciej pozycji jest dyrektor departamentu innowacji finansowych z 44 971 zł.

Kolejne miejsca zajęli: dyrektor departamentu analiz ekonomicznych – 43 176 zł, dyrektor departamentu kadr – 42 890. Wśród dyrektorów departamentów NBP najmniej otrzymywał w ub.r. szef departamentu ryzyka operacyjnego i zgodności – 28 446 zł.

Jak podano, w ubiegłym roku najmniej zarabiał doradca prezesa, który był zatrudniony na tym stanowisku 23-31.05.2018 i była to kwota 6 720 zł.

NBP
fot.

NBP

NBP
fot.

NBP

NBP
fot.

NBP

NBP
fot.

NBP

PEŁNA LISTA ZAROBKÓW JEST DOSTĘPNA POD TYM LINKIEM

– Opublikowane przez Narodowy Bank Polski informacje o wysokości zarobków w 2018 r. kadry kierowniczej to wynagrodzenia łącznie ze wszystkimi dodatkami i premiami – poinformował Maciej Antes, dyrektor biura prasowego NBP.

– Są to wynagrodzenia brutto średnioroczne za ubiegły rok na stanowiskach dyrektorów. To jest wynagrodzenie według PIT, mówiąc potocznie, czyli łącznie ze wszystkimi dodatkami i premiami. To nie jest wynagrodzenie zasadnicze – dodał Antes.

Zarobki w NBP

Zgodnie z nowelą ustawy dotyczącą jawności wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim, pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na wynagrodzenia ustalana będzie corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym. Maksymalne wynagrodzenie dla poszczególnych pracowników, poza wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności (60 proc.) wynagrodzenia prezesa NBP.

RadioZET.pl/NBP/PAP/DG