Zamknij

Nowe dowody osobiste od sierpnia 2021. Poznaliśmy wzór dokumentu

12.04.2021 19:23
Nowy wzór dowodów osobistych
fot. PAP

Nowy wzór dowodów osobistych, w których znajdzie się m.in. podpis posiadacza i flaga UE z oznaczeniem państwa, przedstawiono na wideokonferencji wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera i ministra Marka Zagórskiego. W warstwie elektronicznej dokumentu od 2 sierpnia 2021 roku znajdą się odciski palców.

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br.  Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat - podano w rządowym komunikacie.

Nowy wzór dowodów osobistych

W poniedziałek na wideokonferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski przedstawili szczegóły rozwiązań ujętych w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która dostosowuje przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Rozporządzenie wymaga także dostosowania warstwy graficznej dowodu do wytycznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

W nowym dowodzie, jak mówił Mariusz Kujawski z MSWiA, można zauważyć kilka zmian. To m.in. dodanie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast zmieniono napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

mid-21412148
fot. PAP
mid-21412154
fot. PAP

Według projektu nowe dowody osobiste w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia. Szefernaker podkreślał przy tym, że nie będzie przymusu wymiany dowodów. Od 2 sierpnia będą one wydawane tym, których dokument utracił ważność, czy też tym, którzy ukończyli 18 lat i nie mają jeszcze dowodu. Według Zagórskiego ważność aktualnego dokumentu utraci w tym roku ok. 1,5 mln Polaków, a 18 lat skończy 360 tysięcy osób.

W lutym projekt nowelizacji ustawy o dowodach został przyjęty przez rząd, a we wtorek odbędzie się jego pierwsze czytanie na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wiceszef MSWiA poinformował, że spotkał się już z prezydium komisji i uznało ono, że projekt ustawy nie budzi kontrowersji. – Myślę, że z drobnymi poprawkami będzie ona rozpatrywana na tym posiedzeniu Sejmu – zaznaczył. Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Jak zauważył Zagórski, wszyscy obywatele dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP