Zamknij

Tyle NBP wydał na premie, catering i... pokój zagadek. NIK krytykuje rozrzutność

22.07.2019 17:33
Adam Glapiński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Najwyższa Izba Kontroli wskazała nieprawidłowości w NBP. Po corocznej kontroli zwróciła uwagę m.in. premie w wysokości 6 tysięcy złotych, które z okazji 100-lecia niepodległości wypłacono prawie wszystkim pracownikom Narodowego Bnaku Polskiego.

Najwyższa Izba Kontroli krytykuje rozrzutność i zawyżanie wynagrodzeń zaufanym pracownikom NBP. Po sprawdzeniu, jak bank centralny wywiązuje się z obsługi budżetowej państwa i jak realizuje plan finansowy, zwróciła uwagę m.in. na nierzetelnie stosowanie przepisów ws. maksymalnych wynagrodzeń, nieuzasadnione koszty usług zewnętrznych i premia w wysokości 6 tysięcy złotych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Premię wypłacono prawie wszystkim pracownikom Narodowego Banku Polskiego z okazji 100-lecia niepodległości. Jak wynika z raportu NIK, najlepiej zarabiającym pracownikiem banku – oprócz członków zarządu - jest zajmująca się komunikacją najbliższa współpracowniczka prezesa Adama Glapińskiego, Martyna Wojciechowska. W zeszłym roku zarobiła prawie 600 tysięcy złotych brutto.

Zobacz także

Na drugim miejscu znalazła się dyrektor działu prawnego, a na trzecim inna z opisywanych przez media przybocznych prezesa NBP, Kamila Sukiennik. Ta ostatnia, jako dyrektor jego gabinetu, zarobiła w 2018 roku 548 tysięcy złotych. To więcej niż zarobki wielu dyrektorów w banku. Łącznie na wynagrodzenia w 2018 roku przeznaczono w NBP 544 miliony złotych, czyli o jedną dziesiątą więcej niż w roku poprzednim. 

Ile NBP wydaje na catering?

Ale NIK krytykuje też zbyt drogie konferencje naukowe. Podczas jednej z nich za posiłki zapłacono 18,5 tys. zł, a za pokaz kulinarny 14,2 tys. zł.Jak podkreśla "DGP", na pokaz wybrało się 27 z 80 zaproszonych gości, a więc koszt pokazu i lunchu na jednego uczestnika wyniósł 1,3 tys. zł.

Co więcej, 144 tysiące złotych wydano też na pokój zagadek, który miał być atrakcją w Centrum Pieniądza, ale ostatecznie nie udało się znaleźć dla niego wolnego pomieszczenia, więc nadal nie działa.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna