Zamknij

Petru: Nie będziemy „ciszej nad tą trumną”. Zabójstwo Pawła Adamowicza było mordem politycznym

Redakcja
21.01.2019 12:58
Petru: Nie będziemy „ciszej nad tą trumną”. Zabójstwo Pawła Adamowicza było mordem politycznym
fot. S.Kowalczuk/EastNews

– Nie będziemy „ciszej nad tą trumną”, to PiS jest odpowiedzialny za nienawiść i hejt, które zamordowały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – ocenili w poniedziałek liderzy partii Teraz!. Zaapelowali też o comiesięczne upamiętnienie śmierci Pawła Adamowicza w całej Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Liderka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus oceniła, że PiS jest pierwszym ugrupowaniem rządzącym po 1989 r., które używa hejtu i nienawiści do walki z opozycją. „Mogłabym tu wymieniać mnóstwo określeń, które padły z ust prominentnych polityków PiS: »zdradzieckie mordy«, »odszczurzanie«, »ciamajdan«, »komuniści i złodzieje«, »gorszy sort«, »element animalny« – tych określeń jest naprawdę bardzo, bardzo dużo” – wyliczała. Zdaniem posłanki nikt ze strony opozycji przez ostatnie trzy lata „nie siał nienawiścią i poniżeniem do PiS”.

Zobacz także

– To PiS jest odpowiedzialne za nienawiść i hejt, które zabiły i zamordowały prezydenta Pawła Adamowicza. Dlatego my nie będziemy cicho. Cisza dla PiS byłaby na rękę, a nad trumną Pawła Adamowicza ciszy być nie może, nie może być milczenia – przekonywała posłanka Teraz!. „Prawda jest taka, że prezydent Paweł Adamowicz został zamordowany przez nienawiść, propagandę i manipulację, które szły ze strony PiS” – oceniła.

– Obiecujemy rodzinie Pawła Adamowicza, że nigdy nie będziemy cicho i będziemy realizować testament Pawła Adamowicza, który mówi o walce z mową nienawiści, z dyskryminacją, który mówi o szacunku dla drugiego człowieka – zadeklarowała Scheuring-Wielgus. „Są winni i trzeba tych winnych pokazywać palcem. Ja dzisiaj pokazuję palcem tych winnych – pana Jarosława Kaczyńskiego, pana prezydenta Andrzeja Dudę, pana premiera Mateusza Morawieckiego, panią (rzecznik PiS) Beatę Mazurek i panią byłą premier Beatę Szydło. Nie reagowali, nie potępiali i doprowadzili do tragedii” – oświadczyła.

Posłanka zaapelowała też, aby przez najbliższy rok, każdego 13. dnia miesiąca, o godz. 19.55 w całej Polsce, a w szczególności w Gdańsku, upamiętniać śmierć prezydenta Gdańska i „przypominać PiS, dlaczego został zamordowany prezydent Paweł Adamowicz”.

Lider partii Teraz! Ryszard Petru podkreślił, że zabójstwo Pawła Adamowicza było mordem politycznym. „Odpowiedzialnym za język nienawiści w Polsce jest PiS. Ja, szczerze mówiąc, nie wierzę w refleksję po ich stronie. Gdyby refleksja miała miejsce, Jacek Kurski nie byłby od kilku dni prezesem TVP” – mówił Petru.

Zobacz także

– Nie zgadzamy się na hasło „ciszej nad tą trumną”. Trzeba wyciągnąć wnioski, żeby nigdy taka sytuacja się w Polsce nie powtórzyła. Oczekiwałbym również od całej opozycji wspólnego działania. Razem możemy dużo, razem jest nas więcej. Ważne jest, żeby postawić tamę, bo ta nienawiść, ten hejt będzie się dalej w Polsce rozlewał – podkreślił.

Zdaniem Petru przykładem takiego wspólnego działania opozycji jest złożenie wniosków o odwołanie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego czy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. „Oni są współodpowiedzialni za to, co się wydarzyło. Zawiodły służby państwowe, zawiódł polski wymiar sprawiedliwości” – ocenił.

RadioZET.pl/PAP/BM