Zamknij

Prezes ZNP dla Radia ZET: „mamy w ręku potężny oręż”. Zagrożona promocja uczniów?

Joanna Śpiechowicz
16.03.2019 13:04

Nauczyciele dają rządowi ostatnią szansę – chcą spotkania z premierem, a nie z Minister Anną Zalewską i grożą kolejnymi krokami. Jednym z nich miałoby być wstrzymanie promocji uczniów do następnych klas.

Prezes ZNP dla Radia ZET: „mamy w ręku potężny oręż”. Zagrożona promocja uczniów?
fot. P.Molecki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy to edukacji grozi kompletny kataklizm - mówi Radiu ZET prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Za promocję uczniów do wyższych klas oraz ukończenie szkół odpowiadają Rady Pedagogiczne. Gdyby podjęli decyzję o wstrzymaniu promocji, wszyscy polscy uczniowie nie zdaliby do kolejnej klasy lub szkoły, a rekrutacja na studia zostałaby wstrzymana.

 

W praktyce oznaczałoby to paraliż systemu. To sytuacja skrajna, ale prezes ZNP ostrzega, że może się zdarzyć.

- Chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość – mówi Sławomir Broniarz.

Jak dodaje, do sporu zbiorowego przystąpiło ponad 90% szkół w całej Polsce, a w referendach w większości placówek 100% nauczycieli  jest za przystąpieniem do strajku.

Zobacz także

- Jesteśmy przekonani, że strajk, który rozpocznie się 8 kwietnia, będzie się toczył także w trakcie egzaminów, które zaczynają się 10 kwietnia, jeśli nic się nie zmieni, to tak samo będzie podczas kolejnych egzaminów gimnazjalnych 15 kwietnia - mówi szef ZNP.

Do sporu zbiorowego, jak informuje Broniarz, chcą się przyłączyć nawet szkoły o profilu katolickim czy pod egidą innych związków zawodowych.

Cały wywiad z prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem wkrótce na radiozet.pl

RadioZET.pl/MAS/JŚ