Zamknij

Pyrkon 2018: Na kilka dni Poznań stał się stolicą fantastyki

Redakcja
22.05.2018 19:15
Pyrkon 2018
fot. RadioZET.pl/Mateusz Albin

W Poznaniu odbył się Festiwal Fantastyki Pyrkon. To największe tego typu wydarzenie w kraju i jedno z największych w tej części Europy. Rokrocznie bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Pyrkon co roku gromadzi dziesiątki tysięcy miłośników popkultury. Na konwent w Poznaniu z Polski i zza granicy przyjeżdżają fani fantastyki, gier wideo, komiksów, literatury, filmów, seriali czy gier RPG. Tegoroczny Pyrkon był szczególnie warty uwagi ze względu na obecność ikon światowej literatury: Orsona Scotta Carda i Grahama Mastertona. Poza nimi nie zabrakło tradycyjnie obecnych na rodzimych konwentach polskich pisarzy, takich jak Jakub Ćwiek, Maja Lidia Kossakowska, Jarosław Grzędowicz czy Andrzej Pilipiuk.

15 bloków prelekcji, idole i koncert

Poza spotkaniami z gośćmi tegoroczny Pyrkon stanowiło także 15 bloków prelekcji poświęconych m.in. grom planszowym, rozrywkom elektronicznym, nauce, literaturze, komiksom, filmom i serialom.  Rokrocznie ważnym punktem programu jest Maskarada, czyli konkurs na najlepszy cosplay festiwalu.

Nie zabrakło także wrażeń dla uszu. Jednym z ważniejszych punktów programu był koncert zespołu Percival, który wykonał na żywo ścieżkę dźwiękową z trzeciej części „Wiedźmina”. Niestety, tylko nieliczni uczestnicy mieli okazję wysłuchać muzyki z gry. Wydarzenie było dodatkowo biletowane, a wejściówki na koncert rozeszły się w kilka minut.

DSC_0125
fot.

Karczma Hearthstone przybyła do Poznania

Inny koncert, na mniejszą skalę, ale za to otwarty dla wszystkich, można było wysłuchać na stanowisku  „Hearthstone”, gdzie zespół Góra Trolla zagrał kawałki towarzyszące rozgrywce. Warto zwrócić uwagę, że przedstawiciele Blizzarda w Poznaniu nie postawili tylko na standardową promocję, ale udostępnili graczom klimatyczną replikę karczmy – wraz z kultowym kominkiem (chociaż bez otwartego ognia). Graczom udostępniono stanowiska do darmowej gry. Wrażenie obecności w wirtualnym świecie potęgowała obecność popularnych cosplayerek (Issabel, Violet i Arshania), które na tę okazję przygotowały kostiumy ze świata Azeroth.
Pyrkon zorganizowało Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”. W ubiegłym roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, na których odbywa się Pyrkon, odwiedziło ok. 44 tys. osób.

RadioZET.pl/maal