Zamknij

RPO chce zmian prawnych ws. tortur. "To nie problem średniowiecza, a XXI wieku"

Redakcja
19.04.2017 15:32

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o prawne zmiany w sprawie tortur. Jak pokazują statystyki, zdarzają się one najczęściej na komisariatach policyjnych. - To nie problem średniowiecza, ale XXI wieku - przyznaje Adam Bodnar.

Bodnar
fot. East News

RPO chce, aby każdy zatrzymany od razu miał gwarancje obrońcy i żeby tortury zostały wpisane do kodeksu karnego jako odrębne przestępstwo. Zdaniem Bodnara, "to nie problem średniowiecza, ale także XXI wieku."

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Rzecznik wymienia również najczęstsze metody torturowania i nękania fizycznego, jakich funkcjonariusze organów ścigania dopuszczają się podczas przesłuchań. - To są przypadki podduszania osób, zakładania worka foliowego na głowę. To jest też m.in. bicie pałką policyjną w stopy, która to metoda ma taką "zaletę", że nie pozostawia śladów - mówi.

Tortury dotyczą najczęściej osób podejrzanych o drobne przestępstwa, świadków, młodych kobiet i nieletnich. W latach 2008-2015 w Polsce za przestępstwa noszące znamiona tortur skazano 33 policjantów.

RadioZET.pl/Nata/MP