Zamknij

Bez kolejek do rehabilitacji? Nowa ustawa wchodzi w życie

Redakcja
01.07.2018 17:42
Bez kolejek do rehabilitacji. Nowa ustawa dla niepełnosprawnych
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

W niedzielę 1 lipca weszła w życie ustawa, która ma zapewnić osobom niepełnosprawnym łatwiejszy dostęp do opieki zdrowotnej. Zwłaszcza chodzi o rehabilitację oraz dostęp do sprzętu medycznego. "Sprawdzamy" - podkreślają rodzice osób niepełnosprawnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa wprowadza uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji leczniczej oraz prawo do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. Korzystać z tych udogodnień mogą osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zobacz także

Rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk przypomniała, że osoba niepełnosprawna, by skorzystać ze świadczeń poza kolejnością, musi okazać dokument potwierdzający przysługujące jej uprawnienie, czyli orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na wsparcie dla osób niepełnosprawnych w ramach ustawy NFZ otrzymał dodatkowe 1,5 miliarda złotych.

Zobacz także

Rodzice niepełnosprawnych: Sprawdzamy!

Ustawa została uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta jako rządowa odpowiedź na protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w dniach 18 kwietnia-27 maja tego roku. Domagali się realizacji dwóch postulatów - zrównania renty socjalnej z rentą minimalną oraz wprowadzenie 500-złotowego dodatku miesięcznie dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

Zobacz także

Rząd PiS zrealizował tylko pierwszy z tych postulatów. Po wejściu w życie ustawy o łatwiejszym dostępie do opieki medycznej rodzice niepełnosprawnych mówią: "Sprawdzamy!". Uczestnicy sejmowego protestu z przełomu kwietnia i maja podkreślali, że nowa ustawa nie pomoże w pełni dorosłym osobom niepełnosprawnym.

RadioZET.pl/PAP/PTD