Zamknij

Pierwszy w Polsce proces terrorysty z ISIS. Ukrywał się w Rybniku

Redakcja
12.03.2018 16:39
Terrorysta trafi przed sąd

3 kwietnia odbędzie pierwszy w Polsce proces terrorysty z ISIS. Marokańczyk Mourad T. został oskarżony przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach o współpracę z ludźmi, którzy organizowali krwawe zamachy w Europie Zachodniej.

Mourad T. w Austrii otrzymał status nieletniego syryjskiego uchodźcy. W rzeczywistości nie był ani uchodźcą, ani Syryjczykiem, ani nastolatkiem, jak widniało w kartotekach. Islamski terrorysta przez pół roku ukrywał się w Rybniku, do czasu, aż wpadł w ręce policji.

Terrorysta w Rybniku

Zdaniem prokuratury, Marokańczyk ściśle współpracował z Abdelhamidem Abbaoudem, który będąc werbownikiem ISIS, odpowiadał za organizację zamachów terrorystycznych w krajach Europy Zachodniej. Abbaoud zginął podczas obławy francuskich policjantów 18 listopada 2015 roku, a jego „prawa ręka” ukrył się w Polsce w Rybniku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gdy Mourad T. został zatrzymany przez Polaków, w jego telefonie znaleziono m.in. instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także zdjęcia obiektów, w których bomby miały być użyte.

Grozi mu do 8 lat więzienia

Teraz Marokańczyk odpowie przed sądem m.in. za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/Racjonalista.pl/rp.pl/strz