Zamknij

Dzieci tłukły kijami Judasza. "Bij w brzuch! Za to, że chcą odszkodowań od Polski"

22.04.2019 20:36
Sąd nad Judaszem w Pruchniku
fot. HUBERT LEWKOWICZ/AFP/East News

W Pruchniku znów spalili kukłę Judasza. O rytualnej „egzekucji” na Podkarpaciu pisze już brytyjskie BBC czy The Independent. Skąd to zamieszanie? Już tłumaczymy. 

Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka – tak na szeroko komentowane rytualne spalenie kukły Judasza na Podkarpaciu zareagował Episkopat.

Film z tzw. „sądu nad Judaszem”, który w Wielki Piątek odbył przed kościołem w Pruchniku niedaleko Jarosławia, błyskawicznie obiegł media społecznościowe. Nagranie udostępnione przez ekspresjaroslawski.pl wielu oburza, bo widać na nim, jak małe dzieci okładają kijami Judasza – wielką kukłę z pejsami, olbrzymim nosem i w charakterystycznym nakryciu głowy.

Bij Judasza "za to, że chcą odszkodowań od Polski"

Zgodnie z tradycją Judasz powinien otrzymać 30 ciosów kijem – to „za zdradę Jezusa”. Ale zgromadzonym było mało. Dorośli sami zachęcali swoje pociechy, by dalej okładały „zdrajcę”. Kolejne pięć ciosów dostał – jak opisuje "Ekspres Jarosławski" - "za to, że chcą odszkodowań od Polski". A potem były kolejne. „Bij w brzuch” – instruował dzieci jeden z ojców.  W końcu kukle odcięto głowę, a jej „szczątki” podpalono i wrzucono do rzeki.

Wydarzenie wywołało oburzenie społeczności żydowskiej. W niedzielę Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) zdecydowanie potępił "jawnie antysemickie" spalenie kukły.

Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień.

Robert Singer, wiceprezes Światowego Kongresu Żydów

Do sprawy odniósł się w poniedziałek wielkanocny także Kościół rzymskokatolicki.

„Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. 

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. "Szokujące i obrzydliwe"

Obrzędy w Pruchniku wywołały też oburzenie wśród internautów. „Przeraża zaciętość i agresja tych dzieci”, „Szokujące i obrzydliwe”, „Rodzice dzieciom przekazują taki świat, pełen przemocy i uprzedzeń. Okropne” – to tylko niektóre z licznych komentarzy.

RadioZET.pl/ekspresjaroslawski.pl

C