PO zapowiedziało wniosek o wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego

Redakcja
23.11.2018 13:35
Sejm. PO zapowiedziało wniosek o wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział kolejny w tej kadencji Sejmu wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Według przewodniczącego PO powodem jest „afera KNF, korupcja polityczna, której PiS dopuścił się na Dolnym Śląsku i Śląsku oraz kłamstwa i populizm w kampanii wyborczej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział na konferencji prasowej, że Platforma złoży w piątek wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Zaproponowanym we wniosku kandydatem na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

Schetyna mówił na konferencji, że wniosek o wotum nieufności wobec rządu zapowiadany był już przez Platformę w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.

Zobacz także

– Wydawało nam się, że cała kampania wyborcza, polityka kłamstwa, dezinformacji, populizmu, wyborczych obietnic, że to wyczerpuje uzasadnienie takiego wniosku – mówił lider PO.

– Życie zaczęło przynosić nowe informacje, dlatego to trwało, musieliśmy zmieniać uzasadnienie, życie pisało nowe akapity tego wniosku – dodał.

Szef Platformy wskazywał tu na aferę KNF – jak mówił – największą aferę PiS-u ostatnich lat, która pokazała, „w jaki sposób wpływać administracyjnymi metodami, żeby banki przejmować, żeby tworzyć pokusę ratowania publicznymi pieniędzmi prywatnych podmiotów po to, żeby w konsekwencji tego móc je przejmować”. 

Zobacz także

Schetyna przypominał, że PO złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie, jednak ze strony partii rządzącej nie było odzewu.

– Druga sprawa, którą przywołujemy w naszym uzasadnieniu, to kwestia korupcji politycznej, tej systemowej, instytucjonalnej, do której doszło na Dolnym Śląsku, kiedy część podatku miedziowego [...] jest przeprowadzona do budżetu jednego miasta na Dolnym Śląsku dlatego, że szef tego miasta jest szefem Bezpartyjnych Samorządowców i może dysponować sześcioma głosami w sejmiku dolnośląskim – mówił.

Zdaniem Schetyny do korupcji politycznej doszło też kilka dni temu na Śląsku, kiedy wybrany z list Koalicji Obywatelskiej członek Nowoczesnej został „skorumpowany polityczny, przewerbowany i zmieniając barwy polityczne, zmienił werdykt wyborczy”. – Jedną i drugą sprawą zajmuje się prominentny działacz PiS, prawa ręka premiera Morawieckiemu, szef KPRM minister (Michał) Dworczyk – dodał.

– To są powody, które w każdym cywilizowanym świecie uzasadniają wniosek o odwołanie rządu – podkreślił Schetyna.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD