Zamknij

Brali łapówki i wystawiali fałszywe mandaty. 8 policjantów zatrzymanych

Redakcja
22.08.2018 14:42
Śląsk. 8 policjantów z drogówki w Żorach zatrzymanych
fot. KASIA ZAREMBA/SE/East News

Ośmiu policjantów z drogówki w Żorach (woj. śląskie) zostało zatrzymanych. Funkcjonariusze mieli przyjmować łapówki za zaniechanie działań po złapaniu kierowców za przekroczenie prędkości, a nawet tych prowadzących pod wpływem alkoholu. Grozi im do 10 lat więzienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, we wtorek funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali sześciu funkcjonariuszy drogówki z Żor.

Jak ustalili śledczy korzyści majątkowe – w różnych kwotach – przyjmowane były przez kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek działań po wykryciu wykroczeń i przestępstw drogowych.

Zobacz także

Przede wszystkim chodziło o tuszowanie przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy, a czasem nawet przestępstw polegających na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości.

„W niektórych przypadkach w zamian za przyjętą korzyść majątkową funkcjonariusze Policji wystawiali wobec kierujących pojazdami mandaty karne nie za rzeczywiście, lecz fikcyjnie popełnione wykroczenia” – napisała w komunikacie prokuratura.

Funkcjonariusze łapówki mieli przyjmować za zaniechanie czynności po wykryciu złamania prawa przez kierowców na drodze krajowej nr 81 (tzw. wiślance), jak również na drogach dojazdowych do autostrady A1.

Zobacz także

Zatrzymanym ośmiu policjantom przedstawiono zarzuty z art. 283 ust. 3 Kodeku karnego: „Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Śledczy zwrócili się z apelem do osób mających istotne informacje w tej sprawie o zgłaszanie się do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.  

Mandaty 2018: taryfikator, zmiany, podwyżki [NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW]

RadioZET.pl/PTD