Zamknij

Brudziński: Włochy i Polska mają podobne problemy

Redakcja
09.01.2019 13:14
Brudziński: Włochy i Polska mają podobne problemy
fot. PAP/Marcin Obara

Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński po spotkaniu z szefem MSW Włoch Matteo Salvinim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zagrożeniach bezpieczeństwa UE. - Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic  - powiedział Brudziński.

- Dotykaliśmy tematów związanych z migracją, również tą migracją nielegalną. Omawialiśmy sytuację, jaka ma miejsce w państwach Afryki Północnej, w krajach Bliskiego Wschodu. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejszą jest pomoc na miejscu, czyli w tym miejscu, gdzie obywateli tych państw dotyka realna tragedia - powiedział minister.

"Bardzo dziękuję panie premierze"

Dodał, że rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową.

Zobacz także

- W samym roku 2017 ta pomoc była sześciokrotnie wyższa niż w 2015 r. i wynosiła w sumie 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł i ta strategia była konsekwentnie realizowana również w 2018 r. - powiedział.

Zobacz także

Minister Brudziński poinformował, że podczas spotkania rozmawiano także o ujednoliceniu przepisów o udziale asysty wojskowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy okazji uroczystości patriotycznych, m.in. na polskim cmentarzu na Monte Cassino.

Zobacz także

- W sposób szczególny chciałbym panu premierowi (Salviniemu – red.) podziękować - zanim zdążyłem dokończyć tę moją prośbę, propozycję, to już usłyszałem od pana premiera, że temat załatwiony. Bardzo dziękuję panie premierze - powiedział szef MSWiA

RadioZET/PAP/JZ