Zamknij

Broniarz: egzaminy poważnie ZAGROŻONE, wszystko w rękach minister Zalewskiej

Joanna Śpiechowicz
22.03.2019 11:53
Broniarz: egzaminy poważnie ZAGROŻONE, wszystko w rękach minister Zalewskiej
fot. PAP

- Termin egzaminów jest, niestety, poważnie zagrożony - powiedział w piątek szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w odniesieniu do zapowiadanego strajku nauczycieli. W ocenie Broniarza, to od minister edukacji Anny Zalewskiej zależy, czy dojdzie do strajku i jak będzie on przebiegał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ocenie Broniarza, minister edukacji Anna Zalewska powinna doprowadzić do tego, aby do egzaminów doszło, czyli żeby postulaty nauczycieli zastały spełnione.

Jak podkreślił, są to postulaty, które wyrażają wszystkie trzy centrale związkowe.

- Jeżeli do tego nie dojdzie, siłą rzeczy termin egzaminów jest niestety poważnie zagrożony, dlatego że uchwała zarządu głównego mówi o bezterminowym strajku – mówił Broniarz.

Według jego wiedzy, 85-90 procent nauczycieli w referendum wypowiedziało się dotychczas za strajkiem od 8 kwietnia. Jak dodawał, to około pół miliona osób.

- Dzisiaj piłka leży po stronie minister Anny Zalewskiej. To od niej i tylko od niej, a faktycznie od strony rządowej, zależy decyzja. Minister Zalewska musi mieć tego pełną świadomość. Nie damy sobie wmówić, że to my jesteśmy za to odpowiedzialni. (…) To rząd jest za to odpowiedzialny – stwierdził Broniarz.

Zobacz także

Jego słowa to odpowiedź na wcześniejszy apel szefowej MEN do nauczycieli.

Podczas czwartkowej konferencji zapewniła, że resort chce rozmawiać o kształcie wynagrodzeń i podkreśliła, że ministerstwo „jest z nauczycielami”, dodała jednak, że „przede wszystkim jest z uczniami”.

- Drogie koleżanki i koledzy, dla miliona uczniów nadchodzi wyjątkowy czas, to najważniejsze dla nich egzaminy. (…) Zwracam się do wszystkich nauczycieli z prośbą o to, by przy swoich uczniach, dzieciach byli. By razem z nimi emocjonowali się tylko i wyłącznie tym, że trzeba jak najlepiej napisać egzamin - zaapelowała do nauczycieli.

Zobacz także

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez ZNP w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Zakończy się w poniedziałek. Prowadzone jest we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Jeśli nauczyciele opowiedzą się za strajkiem, ma on rozpocząć się 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

RadioZET.pl/PAP/JŚ