Zamknij

Znęcali się nad niepełnosprawnym Piotrem. Surowe wyroki dla zabójców 19-latka ze Świnoujścia

Redakcja
17.12.2018 13:50
Znęcali się nad niepełnosprawnym Piotrem. Surowe wyroki dla zabójców 19-latka ze Świnoujścia
fot. Shutterstock

Zwabili go, przetrzymywali dla okupu i torturowali. 19-letni Piotr, niepełnosprawny ruchowo student prawa, zmarł w męczarniach. Sąd w Szczecinie nie miał wątpliwości, jakie kary należą się zabójcom. W poniedziałek wydał wyrok w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za zabójstwo z zamiarem ewentualnym 19-letniego studenta Grzegorz P. i Paweł W. zostali skazani na dożywocie, Grzegorz N. na 25 lat więzienia. Czwarty z oskarżonych mężczyzn, Artur P., za usiłowanie wymuszenia okupu i uprowadzenie Piotra usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności.

To on jako pierwszy zaczął mówić o tym, co wydarzyło się w grudniu 2016 roku, kiedy to doszło do bestialskiego zabójstwa.

Brutalna zbrodnia w Świnoujściu

19-letni Piotr był studentem prawa. Dwa lata temu w grudniu przyjechał do domu na święta. Niepełnosprawny ruchowo chłopak został podstępnie zwabiony do jednego z mieszkań w Świnoujściu przy ul. Matejki i uwięziony.

Porywacze chcieli, by rodzice Piotra zapłacili im nawet 300 tysięcy złotych za jego uwolnienie. Twierdzili, że brat 19-latka jest ich dłużnikiem.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Kiedy okazało się, że bliscy nie mają żądanej kwoty, mężczyźni zaczęli znęcać się nad studentem w okrutny sposób. Brutalnie bili chłopaka, oddawali na niego mocz, podduszali, okaleczali go rozgrzanym nożem. Piotr umierał w męczarniach kilka godzin.

Jego ciało było tak zmasakrowane, że rodzicom nie pozwolono go zobaczyć.

– Zdał maturę, dostał się na prawo. Był studentem pierwszego roku na Uniwersytecie Szczecińskim. Zawsze walczył o swoje. Cieszył się z najmniejszej drobnostki. Proszę mi uwierzyć. Życzę każdemu takiego dziecka. Naprawdę nie przysparzał trosk żadnych. Pełno radości nam do domu to dziecko wnosiło – wspominał ojciec Piotra w rozmowie z TVN24.

Zobacz także

Po zabójstwie 19-latka na ławie oskarżonych zasiadła też siostra jednego z zabójców – Małgorzata N. Za nieudzielenie pomocy została skazana na 2 lata więzienia.

Jak informuje portal tvn24.pl, kobieta jako jedyna z oskarżonych odpowiadała z wolnej stopy i jako jedyna wcześniej nie była notowana. Podejrzani Grzegorz P., Grzegorz N. oraz Artur P. byli w przeszłości wielokrotnie karani. Zbrodnię popełnili w warunkach recydywy.

Wyrok nie jest prawomocny. Zarówno prokuratura, jak i obrona prawdopodobnie będą składać apelacje.

RadioZET.pl/tvn24.pl/JŚ