Szczecińscy naukowcy alarmują. Ponad połowa Polaków zatruta metalami ciężkimi

Redakcja
07.03.2018 11:55
Szczecińscy naukowcy alarmują. Ponad połowa Polaków zatruta metalami ciężkimi
fot. East News

Szczecińscy naukowcy alarmują. Ponad połowa Polaków jest zatruta metalami ciężkimi. Chodzi m.in. o ołów, rtęć i kadm. To mogą być przełomowe badania w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów.

Odkrycie szczecińskich naukowców może w znacznym stopniu wpłynąć na m.in. podejście do badań nad nowotworami. — To szokujące i chyba największe odkrycie naszego ośrodka w jego kilkudziesięcioletniej historii. Jestem bardzo podekscytowany tymi wynikami, zupełnie się ich nie spodziewałem na taką skalę. To oczywiście pierwsze wyniki, tylko na grupie naszych pacjentek, ale szansa na to, że nie są one prawdziwe także dla większej populacji, jest bliska zeru. We wrześniu opatentowaliśmy je. — mówi prof. Jan Lubiński, który z zespołami badaczy prowadzi projekty naukowe w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii PUM w Szczecinie.

Metale ciężkie w organizmach Polaków

Z badań wynika, że w organizmach Polaków jest zdecydowanie za dużo metali jak rtęć, ołów i kadm, a to jest bezpośrednią przyczyną powstawania nowotworów. Analiza przeprowadzona przez doktoranta Wojciecha Marciniaka pod kierownictwem prof. Lubińskiego wykazała, że z 76 chorych na raka pacjentek 74 były zatrute metalami. Jak podaje gs24.pl, jeśli ktoś jest zatruty metalami ciężkimi, ma o 650 proc. zwiększone ryzyko wystąpienia raka.

Ryzyko raka zwiększa się ponad sześciokrotnie

To może być przełomowy moment w badaniach i leczeniu nowotworów. — Dlaczego mówię, że to takie wielkie odkrycie? Po pierwsze, wskazuje na bardzo wysokie ryzyko wystąpienia nowotworu. Po drugie, doświadczenie podpowiada mi, że jesteśmy w stanie odwrócić tę sytuację — tłumaczy prof. Lubiński.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Naukowcy zgłosili się do Komisji Bioetycznej i teraz za cel postawili sobie prace nad próbą odtrucia Polaków z metali ciężkich. Pacjentki mają być zapraszane na badania i co miesiąc będą przechodziły kontrole.

RadioZET.pl/gs24.pl/strz