Zamknij

Cimoszewicz o zarobkach posłów: powinni zarabiać więcej. Jesteśmy wybrańcami narodu

Redakcja
06.04.2018 09:34
Cimoszewicztomasz
fot. Andrzej Iwanczuk/East News

— Posłowie powinni zarabiać więcej. O 10-15 proc. Jesteśmy wybrańcami narodu. Obniżka pensji to hipokryzja PiS — przekonywał w Radiu ZET Tomasz Cimoszewicz. Jego zdaniem przykładem wielkiej hipokryzji jest także zwrócenie przez ministrów wielotysięcznych premii.

Zagłosuj

Czy uważasz, że posłowie i senatorowie zarabiają dobrze?

Liczba głosów:

Poseł Platformy Obywatelskiej i syn byłego premiera był gościem porannej audycji Konrada Piaseckiego. Jednym z wątków rozmowy była czwartkowa decyzja o zwróceniu przez ministrów rządu PiS otrzymanych wielotysięcznych nagród, a także ogłoszony przez Jarosława Kaczyńskiego pomysł obniżenia wynagrodzenia parlamentarzystom.

Co z zarobkami posłów?

— Posłowie powinni więcej zarabiać. I mówi to człowiek, który decydując się na życie polityczne, rezygnując z biznesu, świadomie obniżył sobie pensję o 75 proc. Stosowne byłoby podwyższenie pensji posłów o 10-15 proc — mówił Cimoszewicz, pytany o prezesa PiS, który zapowiedział obniżenie pensji poselskich o 20 proc.

Cimoszewicz dodaje, że jako poseł zarabia na rękę około 9 tys. złotych. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński jest „szantażystą”. — Ja nie potrzebuję więcej, ale to hipokryzja ze strony PiS, żeby stosować taką politykę — uważa gość Radia ZET, dodając: — Populistom może się to nie spodobać, ale jesteśmy 460 wybrańcami narodu i jeżeli ktoś uważa, że w Sejmie zasiadają głupcy, to powinien lobbować za głosowaniem na innych kandydatów, których nie będą się wstydzić.

Zwrot nagród? Hipokryzja

Polityk wspominał również historię sprzed roku, kiedy podszedł do niego Tadeusz Cymański i sondował, jakie nowy poseł ma zdanie na temat podwyżek dla posłów. — Odpowiedziałem, że gdyby było mnie stać, to pracowałbym charytatywnie w działalności publicznej — dodał.

Ministrowie zwracający nagrody? Zdaniem polityka PO „to wielka hipokryzja Kaczyńskiego”. — Miesiąc temu nagrody dla ministrów uważał za słuszne, a teraz chce, by je zwracali. Jeszcze mówi o zwrocie nagród z podatków ludzi na Caritas, a nie do budżetu państwa. Jakim prawem?! Słyszałem, że niektórzy będą musieli wziąć kredyt, żeby je zwrócić — komentował Tomasz Cimoszewicz.

RadioZET.pl/MP